Hatay Stadı Değil “Atatürk Stadı”

Hatay Stadı Değil “Atatürk Stadı”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Hatay Şubeleri imza kampanyası başlatıyor…

Atatürkçü Düşünce Derneği  (ADD) Hatay Şubeleri, dün Hatay Gastronomi Evi’nde bir araya geldi, “Hatay Stadı” adının “Atatürk Stadı” olarak değiştirilmesi için 15 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında bir imza kampanyası düzenleyeceklerini bildirdi.
-Atatürk Stadı, en anlamlı isim olur-
ADD Hatay Şubesi Başkanı Doç. Dr. Kezban Kuran, etkinlikte; Antakya, İskenderun, Samandağ, Reyhanlı, Arsuz, Karaağaç, Dörtyol, Payas, Erzin şubelerinin destek verdiği ortak açıklamada şunlara yer verdi:
“Hatay’da, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TOKİ tarafından 2015 yılında yapımına başlanan 25 bin kişilik yeni stat, öyle görülüyor ki, kısa zamanda Hatay halkının hizmetine sunulacaktır. Bu güzel ve devasa tesisin yapılmasında emeği geçen herkesi kutluyor ve teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Hatay iline yakışan bir tesisin, çok güzel spor etkinliklerine ve karşılaşmalara ev sahipliği yapmasını diliyoruz. Bu bağlamda, yeni stadyuma verilecek en güzel ve en anlamlı adın, eski stadyumun da adı olan ‘Atatürk Stadyumu’ olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu konuda, Hatay olarak Atatürk’e bir vefa borcumuz var.
Bilindiği gibi Lozan’da, Hatay’ın milli sınırlarımızın dışında kalması Atatürk’ü hiç yıldırmamıştır. O büyük insan, ‘kırk asırlık Türk yurdu düşman eline bırakılamaz’ düşüncesiyle başlattığı uluslararası alandaki çalışmalarına hiç ara vermeden devam etmiştir. Atatürk, 1 Kasım 1936’daki TBMM açış konuşmasında ‘…milletimizi gece gündüz meşgul eden başlıca büyük mesele, gerçek sahibi öz Türk olan İskenderun, Antakya çevresinin geleceğidir. Bunun üzerinde ciddiyetle ve kesinlikle duruyoruz’ demiştir. Yine bir toplantıda Atatürk, Fransız Büyükelçisine duygularını, ‘Hatay, benim şahsi davamdır. Şakaya gelmeyeceğini bilmelisiniz’ şeklinde belirtmiştir. Atatürk, Hatay konusunda bütün dünyaya bir mesaj vermek için 19 Mayıs 1938’de Ankara’daki törenden hemen sonra trenle Adana’ya hareket etmiş, hastalığını umursamadan, Çukurova bölgesinde 5 gün süren bir yorucu gezide  bulunarak askeri birlikleri denetlemiştir. Yine Adana ve Mersin’de düzenlenen geçit törenlerini ayakta izleyerek,
bütün dünyaya ayakta olduğunu ve Hatay davasından ödün vermeyeceğini göstermiştir.”
-Anket yapılsa, ismi tereddütsüz Atatürk Stadı olur-
Bu arada Fransa’yla yapılan bir anlaşma gereğince, Kurmay Albay Şükrü Kanatlı’nın kumandasındaki birliklerimizin Hatay’a girdiğini, 13 Ağustos’ta seçimlerin yapılarak Hatay Cumhuriyeti’nin kurulduğunu bildiklerini belirten Kuran, açıklamasında şunlara değindi:
“Daha sonra 2 Eylül 1938’de Hatay Cumhurbaşkanlığı’na Tayfur Sökmen’in seçildiğine ve Hatay Cumhuriyeti’nin 9 ay sonra 30 Haziran 1939 tarihinde Türkiye’ye katılma kararını aldığına şahit oluyoruz. Böylece 23 Temmuz 1939’da Hatay Türk Devleti’ne katılıyor. Atatürk’ün, ölmeden önce bu gelişmeleri görmek ve duyumsamak mutluluğuna eriştiğini biliyoruz. O büyük insan, Ulusal Kurtuluş Savaşının Komutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu, çağdaş bir Türkiye için liderlik eden Mustafa Kemal’in, Türk halkının gönlünde hiçbir zaman kaybolmayacak bir yeri vardır. Ama Hatay halkının yüreğinde ve beyninde çok daha özel ve önemli bir yeri olduğunu düşünüyoruz.
İşte bu nedenlerden dolayı onun ölümsüz ismini yaşatmak, Hatay halkının Atatürk’e olan vefa borcudur diyoruz. Öyle inanıyoruz ki, bugün bir anket yapılsa, hiç tereddütsüz Hatay halkı yeni stadyumun adının ‘Atatürk Stadyumu’  olmasını isteyecektir.  Bu amaçla bizler, Atatürkçü Düşünce Derneği  Hatay Şubeleri (Antakya merkez, İskenderun, Samandağ, Reyhanlı, Arsuz, Karaağaç, Dörtyol, Payas, Erzin ) olarak, yeni stadyumun adının ‘Atatürk Stadyumu’ olması için çalışmalarımızı başlatıyoruz. Tüm demokratik kitle örgütleriyle, partilerimizle, yöneticilerimizle, belediyelerimizle ve Hatay halkımızla dayanışma içerisinde olacağımızı ve bu konuda desteklerini beklediğimizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.” -Mehmet ÖZGÜN-