Hatay Tabip Odası (HTO),

Hatay Tabip Odası (HTO),

Osmaniye’de, nüfuz kullanarak Doktoru gözaltına alma iddialarına tepki gösterdi:

Hiçbir hasta diğerinden üstün değil…

Hatay Tabip Odası (HTO), Osmaniye ilinde üç gün önce, devlet hastanesinde bir Cumhuriyet Savcısının, kendisini muayene etmediği iddiasıyla bir doktoru ters kelepçeli olarak gözaltına aldırması iddialarıyla ilgili açıklamasında, nüfuz kullanılarak yapılan işleme sert tepki gösterildi ve “Hiçbir hasta, diğer hastalardan üstün değildir” tanımlaması yapıldı.
Hatay Tabip Odası Yönetimi adına kaleme alınan açıklama şöyle:
“İki gün önce, Osmaniye Devlet Hastanesi’nde, MHRS randevusu olmadığı halde polikliniğe başvuran bir savcı meslektaşımıza uygun olmayan söz ve davranışlarda bulunarak, kendisinin muayene edilmesini istemiştir. Hekim arkadaşımız, daha önce muayene edilerek tedavisi düzenlenen kişiye, kendisini ilk tedavi veren hekimin kontrol etmesi gerektiğini ifade etmiştir.
Fakat bir süre sonra savcı, mesleki yetkisini kötüye kullanarak, meslektaşımızı ters kelepçe ile gözaltına aldırma istemiyle şikâyet etmiş, meslektaşımız, hukuksuz bir şekilde, polisler eşliğinde poliklinikten alınarak ifadeye götürülmüştür. Meslektaşımızın ifadesi alınırken, Tabip Odamız ve diğer meslektaşlarımız üstün bir dayanışma örneği göstermiş ve meslektaşımız serbest bırakılmıştır.
17 Nisan 2012’de görevinin başında katledilen Dr. Ersin Arslan’ın ölüm yıldönümü ve ‘Sağlıkta Şiddeti Önleme Günü’ yaklaşırken, sağlıkta şiddete karşı hiç durmadan mücadele ediyoruz. Sağlıkta Şiddet Yasası için yıllardır mücadele etmemize rağmen, geçen yıl Meclis’te çıkan yasa, ne yazık ki sağlıkta şiddeti önlemekten uzaktır. Bu nedenle, TTB’nin önerdiği, etkin yeni bir sağlıkta şiddet yasasına ihtiyacımız olduğu, bu olaylarla daha da açığa çıkmaktadır.
Bir yılı aşan bir sürede, 24 saat canla başla çalışan, bugüne kadar meslek grupları arasında en fazla hastalanan ve vefat eden meslek grubu olarak dün bizi alkışlayanların, pandemi koşullarında bile bizi ters kelepçe ile gözaltına aldırmak istemelerini ve bu süreçte meslektaşımıza yapılan sözlü ve psikolojik şiddeti kınıyoruz. Dün yaşanan olayda, mesleğimiz ve meslektaşımız adına üzüntülerimizi bir kez daha bildirirken, mesleki güçlerini etik ve mesleki değerler dışında kullananları bir kez daha kınıyor ve bunun karşısında hiçbir hastanın diğerinden daha üstün olmadığını bilerek etik yaklaşım gösteren meslektaşımızla dayanışarak, olayın takipçisi olacağımızı ve hukuki mücadelemizi sürdüreceğimizi duyuruyoruz.” -Cemil Yıldız-