Hatay Üzerinden Sevkiyat

Hatay Üzerinden Sevkiyat

Irak ve Suriye sınırında hareketlilik

Genelkurmay Başkanlığı, “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 18 Eylül 2017 tarihinde Silopi/Habur bölgesinde bir tatbikat başlatılmıştır. Bu tatbikatla eş zamanlı olarak terörle mücadele kapsamında sınır bölgesinde operasyonların icrasına devam edilmektedir” derken, gözler Kuzey Irak’a çevrildi.

Kuzey Irak’taki Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık yönünde 25 Eylül’de uygulamaya koyacağı referandum kararının öncesinde sınırda da ciddi hareketlenmeler yaşanıyor. İran, Irak ve Türkiye başkentlerinden konuya ilişkin sert açıklamalar gelmeye devam ederken, Erbin Yönetimi referandumdan geriye adım atılmayacağını bir kez daha tekrarladı.
Sınır hattındaki güvenlik önlemlerinin arttırılmasının nedenlerinden biri olarak gösterilen Erbil-Ankara gerginliğinin hareketliliğine sahne olan illerden biri de Hatay oldu. Irak yanı sıra Suriye sınır güvenliği için de önlemlerini arttıran Genelkurmay Başkanlığı, Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı çok sayıda paletli askeri aracı Hatay’a gönderdi. Araçlar, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesindeki askeri birliklerden trenle nakledildi. Askeri araçların, Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı gönderildiği ve sınırda konuşlandırılacakları öğrenildi.
Bu arada, Genelkurmay Başkanlığı web sitesi üzerinden 16 Eylül tarihli yapılan açıklamada ise, “Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 1.265 şahıs ve Türkiye’den Suriye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 32 şahıs yakalanmıştır” bilgisine yer verildi.
-AÇIKLAMALAR SERT-
Mayıs 2017’de “Bağımsızlık referandumunu kabul etmeyiz” açıklamasını yaparak referanduma karşı olduklarını net olarak açıklayan İran, tavrını daha da sertleştirdi. İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şamhani, IKBY’nin bağımsızlık ilan etmesi halinde sınır kapılarını kapatacaklarını, Kürdistan Bölgesiyle yapılan bütün anlaşmaların gözden geçirileceğini söyledi.
-BAĞDAT’IN TAVRI-
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Yasa Devleti Koalisyonu Başkanı Nuri Maliki ise yaptığı açıklamada referandumun Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi ve “Irak’ın kuzeyinde ikinci İsrail’in kurulmasına izin vermeyiz” dedi. Maliki, “sorun diline dönmek istemiyoruz. Gerekirse anayasa; referandum ve kendi kaderini tayin etme hakkını sağlayacak şekilde gözden geçirilsin” dedi.
-ANKARA VE BAĞDAT-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Trump’la görüşmek için ABD’ye gidiyor. Görüşmenin birinci gündem maddesinin IKBY bağımsızlık referandumu olacağı tahmin ediliyor. Erdoğan, ABD ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı’nda referanduma yönelik bir açıklama daha yaptı, “Burada Irak merkezi yönetiminin takındığı tavır, tabi ki bir federal yapının yöneticileri olarak kendilerinin tabii hakkıdır, biz müdahale etmeyiz. Ama aynı şeyleri düşünüyoruz. Şu anda ABD’de Irak Başbakanı Sayın İbadi’yle de görüşmemiz olacak. Ama gördüğümüz kadarıyla aynı istikamete bakıyoruz. O da Irak’ın bölünmez bütünlüğüdür” dedi.
-SINIR İLLERİ-
Hatay, Kilis, Gaziantep gibi sınır illeri noktasında yükselen Suriye ve Irak eksenli tansiyonun ne noktada durulacağı henüz bilinmiyor, ancak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır ötesindeki olası değişimlere karşı hazırlık durumunu arttırarak sürdüreceğine kesin gözüyle bakılıyor. Bu da sınıra başka illerdeki askeri noktalardan teçhizat ve asker transferinin devam edeceği anlamına geliyor.
Haber-Tamer Yazar / Fotoğraflar-AA