Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay üzerinden Suriye’ye geçtiler

Suriye’den yasa dışı yollarla

Suriye’den yasa dışı yollarla Türkiye’ye giren ve Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan DEAŞ üyesi iki Hollanda vatandaşı kadının, Suriye’ye ilk girişlerini, 2013 senesinde Reyhanlı üzerinden yaptıkları anlaşıldı.

Türkiye ile Hollanda arasında diplomatik gerginlik yaratan durum, Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan DEAŞ üyesi iki Hollanda vatandaşı kadın (Kaoutar S. ve Fatima H.) oldu. Suriye’den yasa dışı yollarla Türkiye’ye girmelerinin ardından yakalanan 2 kadının Hollanda’ya gitme istekleri ise Amsterdam’dan geri döndü. Hollanda basınında yer alan haberlere göre, Hollanda Hükümeti, Fatima H.’nin ülkeye dönüşünü engellemek amacıyla vatandaşlıktan çıkarma süreci başlattı.
-İDLİB-
Bu arada, IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin öldürüldüğü İdlib kentinde, üst düzey başka örgüt üyelerinin de olabileceği, terör örgütünün, Suriye’den çıkış için bu noktayı kullanabileceği ifade ediliyor. Durum, Hatay için ayrıca önemli. Çünkü Suriye’nin İdlib kenti, sınır noktasında, Hatay’a en yakın yerleşim bölgesi ve son dönemin de en sorunlu coğrafyası.
Bilindiği gibi İdlib ve çevresi, Hatay’ın Suriye’ye bakan sınır hattı boyunca oluşan sivil yığılmalarla da gündeme sık sık taşınan bir bölge. Son bilgilere göre, Türkiye sınırı yakınına göç edenlerin sayısı, son 1 yılda 1 milyonu aştı. Artık çok fazla tartışılmasa da, Şam ve Moskova yönetimlerinin İdlib’deki terör gruplarına yönelik operasyonu hala gündemde. Bu ise olası göç senaryolarının hayata geçmesine neden olabilecek ve bölgede bir kez daha kitlesel insan hareketleri yaratabilecek bir adım niteliğinde.
-TEDİRGİNLİK-
Kaoutar S. ve Fatima H. isimli Hollanda vatandaşı kadınların 2013’te Suriye’ye geçtikleri nokta olan Reyhanlı, ise yaşanan son süreçte ayrıca bir tedirginlik yaşıyor. Ahval News Muhabiri Başak Yıldız, bölgeye dair tespitinde şu ifadeye yer veriyor:
“Suriye savaşıyla birlikte savaş bölgesi konumuna gelen Reyhanlı, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin, Reyhanlı’ya 7 km uzaklıktaki Barişa köyünde öldürülmesinden sonra gözlerin yeniden çevrildiği yer oldu. Bağdadi’nin öldürülmesinin ardından, IŞİD operasyonu yapılan Reyhanlı’da, sokaklar hareketli. Herkesin birbirine şüpheli gözlerle baktığı Reyhanlı’da, çok fazla plakasız ve 46 (Kahramanmaraş), 34 (İstanbul), 06 (Ankara), 80 (Osmaniye) plakalı Mercedes, Audi, Jeep, Duster gibi lüks marka araçlar sokaklarda dolaşıyor.” -Tamer Yazar-