Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay Valiliği açıklama yaptı

Sınırda yasadışı girişler engelleniyor

Sınırda yasadışı girişler engelleniyor

Hatay Valiliği, ilimiz sınırları üzerinden Suriye’den ülkemize yasal olmayan girişlerin engellendiğini ve hiçbir şekilde müsaade edilmediğini duyurdu. Valilik açıklamasında, geride kalan 8 aylık dönemde Hatay ili içerisinde 190 bine yakın kişinin kaçak yollarla geçmek istemesi üzerine yakalandığı kaydedildi.
Valiliğin açıklaması şöyle:
“Son günlerde, sosyal medyada, İdlib’de yaşanması muhtemel çatışmalardan kaçarak sınırlarımızı illegal yollarla geçen şahıslara ait olduğu iddiasıyla gündeme getirilen görüntüler ile ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. İlimiz ve ülkemiz sınırlarının güvenliğinin sağlanması amacıyla, sınırda Türk Silahlı Kuvvetleri, sınır gerisinde Emniyet ve Jandarma birimlerimiz tarafından gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Alınan tedbirler ile 1 Ocak – 3 Eylül 2018 tarihleri arasında güvelik birimlerimiz tarafından ilimiz sınırlarında 188.772 şahsın illegal giriş teşebbüsü engellenmiştir.
Söz konusu görüntüler ile ilgili yapılan incelemede; olayın 02 Eylül 2018 günü saat 14.25’te 6’ncı Hd. Bl. K.lığı sorumluluk sahasında yaşandığı, bazı şahısların telleri keserek illegal geçiş yapmaya çalıştığı belirlenmiş, görevli hudut personeli tarafından önce düdükle, daha sonra 6 – 7 el havaya ateş edilerek engelleme yapıldığı ve şahısların merdivene geri çıkarak Suriye tarafına kaçtıkları belirlenmiştir. Aynı bölgede 2 – 3 Eylül 2018 tarihlerinde görevli askeri personel tarafından; 254 şahıs yakalanmış ve 160 şahıs engellenmiştir. Söz konusu görüntülerin İdlib olayları ile bir ilgisinin olmadığı anlaşılmış olup, konu ile ilgili olarak Komutanlıkça idari tahkikat başlatılmıştır.” -Cemil Yıldız-