Hatay Zeytinyağı İlk Sıralarda

Hatay Zeytinyağı İlk Sıralarda

Tarım ve Orman Bakanı  Bekir Pakdemirli,  Hatay’ın, yağlık zeytin  üretiminde ilk sıralarda  yer alan iller  arasında olduğunu  aktardı.

  

              Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yazılı açıklamasında, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi koordinasyonunda gerçekleştirilen 2021 yılı zeytin ve zeytinyağı rekolte tahmin çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

Zeytin meyvelerinde gelişim sürecinin devam ettiğini ve rekoltede oluşabilecek değişimlerin takip edildiğini ifade eden Pakdemirli, yağlık zeytin üretiminde Aydın, Muğla, İzmir, Balıkesir, Manisa ve Hatay’ın, sofralık zeytin üretiminde de Manisa, Bursa, Balıkesir, Aydın ve Mersin’in ilk sıralarda yer aldığını aktardı.

Pakdemirli, şunları kaydetti:

                “Yapılan çalışmaya göre, zeytin ağacı sayımız, geçen yıla göre yüzde 1,9 artışla 192 milyon 283 bine, ağaç başına ortalama zeytin verimi de yüzde 30 artarak 8,3 kilogramdan 10,56 kilograma çıkacak. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin tahminine göre, 2021’de toplam zeytin üretimimiz, geçen yıla kıyasla yüzde 32 artışla 1 milyon 738 bin 680 tona ulaşacak. Toplam zeytin üretimimizin, geçen yıla göre yüzde 32 artışla 1 milyon 738 bin 680 tona ulaşacağı tahmin ediliyor. Üretilecek zeytinin yüzde 29’unun sofralık, yüzde 71’inin yağlık olarak kullanılması öngörülüyor. Elde edilecek zeytinyağı miktarı da geçen yıla oranla yüzde 35 artarak 175 bin tondan 235 bin 727 tona çıkacak.”

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi koordinasyonunda, 2021 yılı Eylül ayında zeytin üreticisi 16 İl’de gerçekleştirilen çalışmaya, Bakanlık İl Müdürlükleri, Araştırma Enstitüleri, Ziraat Odaları, Ticaret Oda ve Borsaları, Tarım Satış Kooperatifleri, Dernekler, Üretici Birlikleri, zeytinyağı fabrikaları ve üreticilerden oluşan bir heyet katkı verdi.   -Tamer Yazar-