Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay Zeytinyağına Dış Pazar

2021’in ilk 10 ayında

2021’in ilk 10 ayında 17.5 Milyon Dolarlık zeytinyağı ihraç eden ilimiz HATAY, 2022’nin ilk 10 ayında zeytinyağı ihracatında %122 artışla, 38.8 Milyon Dolara ulaştı.

İlimiz Hatay’da üretilen zeytin ile zeytinyağı ihracatında, altın dönem… Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) resmi verilerine göre, Hatay, geçen 2021 yılının ilk 10 aylık sürecinde, dış ülkelere toplam 17 milyon 446 bin 63 dolarlık zeytinyağı ihraç ederken, 2022 yılının 1 Ocak ile 31 Ekim tarihleri arasındaki zeytinyağı ihracatı ise %122 artışla, 38 milyon 755 bin 36 dolara yükseldi. Hatay zeytinyağı, bu yıl, geçen yıla göre ihracatta %122’lik bir artış yakaladı.

Antakya ve Altınözü’nde zeytinyağı imalat fabrikası olan, kentin tanınmış zeytinyağı tüccarlarından Refik İnan, bugünlerde Hatay zeytinyağına çok talep olduğuna dikkat çekti.

İnan, konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları dile getirdi:

“Zeytinyağında talepleri karşılayamaz olduk. Yurtdışından, Türkiye zeytinyağına çok fazla sipariş var. Kuraklık nedeniyle, Türkiye genelinde zeytin hasadında zorluklar yaşanıyor. Bundan dolayı kaliteli zeytinyağı henüz çıkmadı. Bölgemizde üretilen zeytinyağının asidi yüksek. Umarım, yağmurların gelmesi zeytin hasadını kolaylaştırır ve bu durum kaliteyi de artıracaktır. Yeni sezonda, saygıdeğer zeytinyağı üreticisi müstahsillerimize ve zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren bütün dostlarıma, bereketli ve hayırlı kazançlar diliyorum.”

-Haber/Cemil Yıldız-