Hatay’a Bakanlık Genelgesi

Hatay’a Bakanlık Genelgesi

Hatay’daki yerel belediyeler tarafından, özellikle Ramazan dönemlerinde hayata geçirilen ‘sema’ gösterilerini yakından ilgilendiren Bakanlık Genelgesi Hatay Valiliği ile de paylaşıldı.

Hatay’daki yerel idareler tarafından sık sık uygulama alanına sokulan ve Ramazan dönemlerinde etkinlikler içerisinde sıklıkla kendisine yer bulan sema gösterileri mercek altında. Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından Türkiye’de 81 vilayete gönderilen ilgili Genelge’de bu konuda herkes hassasiyete davet edilirken, Bakan Nabi Avcı şu mesajı verdi:
“Geleneğimizin ve musîki kültürümüzün en yüksek örneklerinden biri olan Semâ’nın, dinî merasime uygun mekânlarda ve usulüne uygun icra edilmesi hem âyin-i şeriften kastedilen mananın hayat bulmasına hem de kültürümüzün hakkıyla ve doğru bir şekilde aktarılmasına vesile olacaktır.”
-81 İL VALİLİĞİ-
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı imzasıyla 81 il Valiliği ve Bakanlığın ilgili birimlerine gönderilen genelgede Bakan Avcı, “Geleneğimizin ve musîki kültürümüzün en yüksek örneklerinden biri olan Semâ’nın, dinî merasime uygun mekânlarda ve usulüne uygun icra edilmesi hem âyin-i şeriften kastedilen mananın hayat bulmasına hem de kültürümüzün hakkıyla ve doğru bir şekilde aktarılmasına vesile olacaktır” dedi.
Genelge, Semâ’nın, uygun olmayan mekân ve şartlarda, icazet, ehliyet ve liyakate sahip olmayan kişiler tarafından bir dans gösterisi gibi icra edilmesi dolayısıyla yayımlandı. -Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)