Hatay’a Dev Yatırım 1 Milyar Dolar

Hatay’a Dev Yatırım 1 Milyar Dolar

Yılda 6 milyon tonu aşan çelik üretimi olan Tosyalı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, İskenderun’da 1 milyar dolarlık çelik yatırımına bu yıl başlayacağını açıkladı. Tosyalı, yatırımın İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacağını söyledi.

Teknolojiye, üretime ve ihracata daima yatırım yapılması gerektiğine inanan Başarılı Sanayici Fuat Tosyalı, yenilikçi ve özverili çalışmalarıyla, yurt içinde ve yurt dışında kazandırdığı tüm yatırımları, Türk ekonomisinin güçlenmesi için kullanıyor. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’nın bu anlamdaki yeni hedefinde İskenderun var. Yatırımın parasal bedeli ise tam 1 Milyar Dolar.
Konuya ilişkin konuşan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Başlangıçta hurdadan üretim yapacak olan tesis, orada da orta vadede madenden çelik üretimine geçecek. 1 milyar dolarlık bu yatırıma 2020’de başlayacağız” dedi.
Dünya ekonomisini etkileyen koronavirüsün çok farklı alanlara etkileri olacağını belirten Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, “Bunun arkasından farklı ekonomik düzenler oluşacak. İnsanlık bu virüsle yaşamayı öğrenecek” şeklinde konuştu.
Bu ve benzeri global kriz zamanlarında dahi yatırımlarına her zaman devam ettiklerini söyleyen Fuat Tosyalı, şunları söyledi:
“Türkiye’nin ilk özel yassı çelik yatırımını gerçekleştirdiğimiz dönemde, Amerika kaynaklı çok büyük bir kriz başlamıştı. Buna rağmen 1 milyar dolarlı bütçe ile ilk özel yassı çelik üretimini başardık” dedi. Şimdi de İskenderun 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) yeni çelik yatırımı için kolları sıvadıklarını açıklayan Tosyalı, “Başlangıçta hurdadan üretim yapacak olan tesis, orada da orta vadede madenden çelik üretimine geçecek. 1 milyar dolarlık bu yatırıma 2020’de başlayacağız.”
Yılda 6 milyon tonu aşan çelik üretimi olan Tosyalı Holding’in 3 kıtada 25 farklı tesisi bulunduğunu belirten Tosyalı, 2019 yılını yurtdışı yatırımları dahil 4 milyar dolar ciro ile kapattıklarını aktardı.
-ERKEN BAŞLARIM-
Başarısına dair konuşurken, değer verdiği şeylerin başında ‘zaman’ın geldiğini söyleyen Fuat Tosyalı, Hürriyet Gazetesi’nden Elif Ergu’ya yaptığı açıklamada buna dair şunları söyledi:
“Yola erken çıkarım. Günlük 16-18 saat çalışma tempom var. Bana göre asıl israf, zamandır. İsraf edilen zaman asla yerine konulamaz. Zamanı dolu dolu değerlendirince, başarılı ve huzurlu oluruz. Ben bir sanayiciyim. Sorumluluklarım var. İş yaptığım coğrafyalara sosyal sorumluluklarım var. Bunun dili, dini, ırkı fark etmez. Her coğrafyanın beklentisi farklı. Yabancı ortaklarımın kültürüne müthiş saygı duyuyorum. Budist çalışanlarım da var, katolik çalışanlarım da var. Cezayir’de yatırım yaptığımdan beri, pazar günleri de çalışıyorum.” Tamer Yazar

(Visited 9 times, 1 visits today)