Hatay’a haksızlık, vefasızlık…

Hatay’a haksızlık, vefasızlık…

Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu’nda, ilimize hizmet gelmediğini anlattı:

Yıllardır propagandası yapılan Amanos Tüneli’ne 2021 yılı ödeneği 1000 TL! Hatay ile dalga geçiliyor!

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iktidarın, ilimize gerekli hizmetleri götürmediğinin altını çizdi, “Hatay’a haksızlık, vefasızlık yapılıyor” dedi. Konuşmasında, “10 yıldır savaşın gölgesinde yaşayan, sınırı terörist yuvasına dönen, 500 bin Suriyeliyle yaşamaya mahkum edilen Hatay’a iktidar tarafından haksızlık, vefasızlık yapılıyor” diyen Mehmet Güzelmansur, 2021 kamu yatırım programında en az ödenek ayrılan İl’ler arasında Hatay’ın yer almasının zaten bunu gösterdiğini bildirdi.
-ÖDENEN VERGİ 12,5 MİLYAR, HİZMET 0,4 MİLYAR-
Hatay’ın, devlete yılda 12 milyar 500 milyon liralık vergi öderken, karşılığında aldığı hizmet toplamının ise 408 milyon lira olduğunu savunan Güzelmansur, şunları söyledi:
“2021 Kamu Yatırım Programı, Hatay’a yapılan vefasızlığın, adaletsizliğin, üvey evlat muamelesinin en büyük kanıtıdır. Bakın, değerli Milletvekilleri… İktidarın, 2021 kamu yatırımlarında Hatay’a layık gördüğü para, 408 milyon lira. 2020’de Hatay’da toplanan vergi, 12,5 milyar lira. Yani 408 milyon lira yatırım yapılıyor, bunun 30 katı vergi toplanıyor. Bu mu adaletiniz? El insaf!”
-AMANOS TÜNELİNE 1000 TL ÖDENEK-
Yatırım programında, Hatay çiftçisini, sanayicisini, nakliyecisini ve emekçisini düzlüğe çıkartacak çok önemli projelere “dalga geçer gibi” biner lira ödenek ayrılmasına tepki gösteren Güzelmansur, şöyle konuştu:
“Önemli projeler var, yatırım programında, ama bunların adı var, ödeneği yok. Mesela Hatay’ın her seçiminde seçim malzemesi olarak kullandığınız Amanos Tüneli! 2021’de ona ayırdığınız para ne kadar, biliyor musunuz?
1.000 lira! Sadece 1.000 lira! Siz, Hassa halkıyla, Hatay halkıyla dalga geçiyorsunuz.
1.000 lira ödenek ayrılan diğer önemli bir proje de, Büyük Karaçay Sulama Projesi. Bölgede, tarımsal sulama açısından hayati önemi olan bir proje. 2008’de yatırım programına alındı. Güya 2013’te bitecekti. Şimdi diyorsunuz ki, ‘2025’te bitecek!’ 1.000 lira ödenekle biter mi bu proje? Siz, Hatay halkıyla yine dalga mı geçiyorsunuz? Devam edeyim mi?
İktidarın 1.000 lira ayırdığı diğer bir proje, Gönen Çayı Barajı. Arsuzlu çiftçiler için, ilçede derin kuyulardan elektrikle sulama yapan çiftçinin maliyetini azaltacak çok önemli bir proje. 2013’te yatırım programına alındı, ama aradan sekiz yıl geçmesine rağmen bir adım bile ilerleme yok. Ne proje var, ne etüt çalışması!”
-REYHANLI BARAJINDAN DAMLA SU YARARLANILMADI-
Reyhanlı Barajı’ndan hala tarımsal sulama yapılmadığını hatırlatan Güzelmansur, “Reyhanlı Barajı’nı 5/5/2015’te açacağız, dediniz. 2021’deyiz! 1 metrekare tarlasını sulayan bir çiftçimiz var mı Amik Ovası’nda?” diye sordu.
-ANTALYA EXPO’YA OLUK OLUK PARA, HATAY EXPO’YA 0 LİRA!-
EXPO konusunda da Hatay’a adaletsiz davranıldığına dikkat çeken Güzelmansur’un açıklamaları şöyle:
“Hatay, EXPO 2021’e ev sahipliği yapacak. EXPO’nun tüm maliyetlerini Hatay Büyükşehir Belediyesi karşılıyor, ama Hatay olunca, devletin 5 kuruşluk katkısı yok. Antalya EXPO’ya oluk oluk para akıttınız, ama Hatay EXPO’ya 5 kuruş bile yok. Yirmi yıldır iktidarsınız, ama yirmi yıldır Antakya’ya bir spor salonu bile yapmadınız.”
-DEFNE’DE HALA DEVLET HASTANESİ YOK-
Yanlış Suriye politikasıyla Hatay’a 500 bin Suriyelinin göç etmesine neden olan iktidarın, 20 yılda Hatay’a 1 tane bile hastane yapmadığında değinen Hatay Milletvekili Güzelmansur, şöyle devam etti:
“2002’de, Hatay’da Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastane sayısı 11. Yirmi yıl geçti, bugün hastane sayımız hala 11. Bu mu sağlıkta çağ atlamak? 160 bin nüfuslu Defne’ye bir hastane yapmaktan bile imtina ediyorsunuz. Defne’deki insanlar, hastaneye giderken yollarda ölüyor.”
Güzelmansur, konuşmasına şu sözlerle son verdi:
“Adaletsiz, minnetsiz bir iktidarsınız. Hataylı hemşehrilerimin iktidara bir mesajı var. ‘Ya hak ettiğimiz yatırımı yapın, teşviki, desteği verin ya da sandığı önümüze koyun.” -Haber/Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)