Hatay’a komşu Suriye kentinde

Hatay’a komşu Suriye kentinde

Yitip gidenlere dalıp gidenler…

Bölgede yaşanan saldırılar sonucu yüz binlerce sivilin yerinden edildiği İdlib’de, gün içinde 40 derecenin üzerine çıkan sıcaklık, çoğu kadın ve çocukların yaşadığı çadırlarda hayatı durma noktasına getirdi.

Hatay’ın Cilvegözü sınır kapısı üzerinden giden yardımlarla ayakta duran Hatay’a komşu Suriye kenti İdlib, yaz döneminin kavurucu sucakları yüzünden zor zamanlar yaşıyor. Bölgedeki aşırı sıcaklara karşı dayanıksız, eski ve çürümüş çadırlarda yaşayan aileler, kavurucu hava nedeniyle zorlanıyor.
İdlib’deki İbn-i Sina Hastanesi’nde görevli Uzman Doktor Ammar Rahhal, yaptığı açıklamada, sıcaklıkların mevsim normallerinin oldukça üzerinde seyretmesi nedeniyle çadırlarda yaşayan sivilleri olumsuz etkilediğini söyledi. Sığınmacı kamplarda sıcaklığın 42 santigrat derecenin üzerine çıktığını belirten Rahhal, bölge halkını sıcaklara karşı uyardı. Rahhal, bu durumdan en çok çocukların etkilendiğini ifade ederek “Saat 11.00-13.00 arası dışarıda oynayan çocuklar güneş çarpmasına maruz kalıyor, hastanede tedavi altına alıyoruz” dedi.
-BİR GÜN!-
İdlib’deki Ermenez kampına yerleşen Yahya Uayyid, bir gün evine dönme hayali kuranlardan… “Çadır, insanları ne yazın sıcağından ne de kışın soğuğundan koruyor. Şu an çadırda bir gün yaşamak, bir yıla bedel” şeklinde konuşan ve göç sırasında yanlarına eşya alamadıklarını belirten 3 çocuk babası Uayyid, “Kavurucu sıcaktan etkilenen çocukları sürekli hastaneye kaldırıyoruz. Sabretmekten başka elden gelen pek bir şey yok. Çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Meyvelerin nasıl olduğunu unuttuk. İnşallah bir an önce evimize döneriz” ifadelerini kullandı.
-SU YOK!-
2017-2020 döneminde, yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı. Bu kalabalığın içinden biri, Halep’in güney kırsalından göç eden Fatma Zeyin Ali…
“Kendi terimiz ile duş alıyoruz. Sürekli yıkanmamız gerekiyor. Burada hayat çok zor. Çocukların ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Allah yardımcımız olsun.”
Tamer Yazar / AA