Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay’da “Arıtma Tesisi Alerjisi” var!

Tekebaşı da karşı… HATSU,

Tekebaşı da karşı…

HATSU, Atıksu Arıtma Tesisi yapacak yer bulamıyor, bulunan Hazine arazilerine de bölge halkı karşı çıkıyor.

Geçen hafta Altınözü ilçesinde arıtma tesisi yapmak üzere harekete geçen HATSU ekipleri, engelleme ile karşılaşınca, başlatılan çalışmaları durdurmak zorunda kalmıştı. Bu kez, Samandağ ilçesi Tekebaşı’nda Hazine’ye ait, arıtma tesisi yapımı için uygun olduğu düşünülen yer tercihi, bölge halkının dikkatini buraya çevirdi. Edinilen bilgiye göre, HATSU, Samandağ için atıksu tesisi yapmak üzere, ilçenin Tekebaşı sınırlarında, yerleşim birimi dışında, Hazine’ye ait yerler tespit etti ve kendi mülküne geçirmek suretiyle de çalışmalara başladı.

HATSU Genel Müdürlüğü’nden, atıksu yapılacağı duyurulan Tekebaşı bölgesi sakinlerine gönderilen tebligatlarda şöyle deniliyor:

“İlimiz Samandağ ilçesi Tekebaşı Mahallesi’nde, mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait 3.907.16 m2 tescil dışı alan ile 446, 467, 468, 469 ve 470 parsel numaralı taşınmazların tamamının (toplam 17.587,16 m2) tahsisi Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nce uygun görülmüş, Samandağ Milli Emlak Müdürlüğü tarafından 14.10.2021 tarihinde kurumumuza yer teslimi yapılmıştır.

Söz konusu taşınmazlar üzerinde atıksu arıtma tesisi proje çalışmalarına başlanılmış olup, taşınmazlar üzerinde zirai faaliyetlerin (ekim, dikim, bakım, üretme, yetiştirme) sonlandırılması, varsa mevcut ağaçların sökülmesi gerekmektedir. Zirai faaliyetlerin sonlandırılmaması halinde doğacak zararlardan Genel Müdürlüğümüzce sorumluluk alınmayacağı hususunu bilgilerinize rica ederim.”

İlçede ilgili resmi ve özel kurumlar ile bölge halkına tebliğ edilen bu yazışma sonrası, Tekebaşılı vatandaşların, söz konusu projeye karşı çıkmak üzere harekete geçeceği belirtiliyor.

Bölgeden gelen haberlere göre, tarım alanlarına kurulması düşünülen arıtma tesisi için tarım alanlarının boşaltılması isteniyor. Ancak Tekebaşı halkının, mevcut alanlar için Rüzgar Tribünü Şirketlerine yönelik ödediği bir bedel olduğu da hatırlatılarak, HATSU’dan, aynı tepkiyle karşılaşmak istemiyorsa, bu kararını gözden geçirmesi isteniyor.”

-Haber/Mehmet Durmaz-