Hatay’da aşısız 250.000 kişi var

Hatay’da aşısız 250.000 kişi var

İlimiz Hatay’da koronavirüs aşısı yaptıranların oranı % 76,1’i bulmasına rağmen, henüz hiç aşı yaptırmamış 250 bin civarında kişi olduğu belirtildi. Açıklamayı yapan Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, Kovid-19 aşılanma oranında yüzde 75’i geçerek “mavi” kategoriye ulaşan Hatay’da yeni hedeflerinin, aşı hakkı olmasına rağmen bu imkandan faydalanmayan 250 bin kişiye ulaşarak, yüzde 100’ü yakalamak olduğunu bildirdi.
Hatay’da, 1 milyon 150 bin civarında kişinin aşı olması gereken kategoride bulunduğunu aktaran İl Sağlık Müdürü Dr. Hambolat, şu açıklamayı yaptı:
Bunun 900 bin kadarı, 1. doz aşısını yaptırdı. İlimizde, şu an aşı hakkı olmasına rağmen, 250 bin bandında insan henüz hiç aşılanmamış vaziyette. Biz de onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Bu rakamda da gençlerin daha fazla olduğunu görüyoruz. Yaşlılarda daha yüksek aşılama oranını yakaladığımızı söyleyebilirim.
Geç de olsa maviye dönmekten memnunuz. Fakat bizim için yeterli değil. Aşılanma oranında yüzde 75’i geçmek, bizim için ilk hedefti. Bundan sonraki hedef, yüzde 100 tam aşılı bir Hatay oluşturmak. Şu an için 1. doz aşılama oranında yüzde 75’in üzerine geçtik. 2. doz aşı noktasında da yüzde 54 bandındayız. Birkaç güne kalmadan, inşallah halkımızın teveccühü, çalışanlarımızın da gayretiyle, 2. doz barajında da yüzde 55’i aşmış ve yüzde 65 barajını hedeflemiş olacağız.”
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Hambolat, halen Kovid tedavisi gören hastalarla ilgili olarak da şu verileri paylaştı:
“Hastanelerimizde Kovid-19 nedeniyle yatan hastaların yüzde 54’ü hiç aşılanmamış, yüzde 44 bandında ise eksik aşılı dediğimiz, 1 doz yaptırıp diğerini yaptırmayan var. Yüzde 2’si de tam aşılılardan oluşuyor. Bu rakamlar, aslında aşıya önem gösterilmesi gerektiğinin de göstergesi.” -Cemil Yıldız-