Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay’da ek önlemler

Valilikten ek uyarılar Koronavirüs

Valilikten ek uyarılar

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle sakinleşen gündelik hayat, sessizleşen sokak ve caddeler bir yana, vatandaşın en büyük merakı ‘maske’ konusunda!

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabı üzerinden vatandaşa yönelik uyarısında “Değerli hemşehrilerim… Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayınız. Yoksa, daha zor şartlarda yaşamak durumunda kalacağız. Biz, bunu polis zoru ile çözemeyiz. Herkesten anlayış bekliyoruz. Ana caddeleri trafiğe kapattık.Yoğunluğu önlemek istiyoruz. Herkes şikayetçi, ama uyan yok. Lütfen…” diyen Hatay Valisi Rahmi Doğan, gündelik yaşamı ve toplum sağlığını riske atanları uyarırken, tehlikeye de işaret etti.
Tüm bunlar olurken, zorunlu hallerde dışarı çıkmak durumunda kalan vatandaşlar ise ‘maske takmalı mıyız’ sorusuna cevap arıyor.
Buna en net cevap, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) geldi. Dünya Sağlık Örgütü, ağız koruyucu maskelerin genel kullanımının, koronavirüsün yayılmasına karşı verilen mücadeleye bir yararının bulunmadığını bildirdi.
DSÖ Acil Yardımlar Direktörü Michael Ryan, maske kullanımının bir getirisi olduğuna dair bir işaret bulunmadığını belirterek, “daha ziyade, maskenin yanlış bir şekilde çıkarılması yoluyla enfekte olunabileceğini ve bu durumda maskenin ek riskler yarattığını” kaydetti. Ryan, “Bu nedenle tavsiyemiz, kendiniz hasta değilseniz, maske kullanmaktan kaçınmanız” diye konuştu.
-Tamer Yazar-