Hatay’da Gerçek Oyuncaklara Kavuştu

Hatay’da Gerçek  Oyuncaklara Kavuştu

Suriye’de “savaş oyunu” oynayan Selva, Cilvegözü’den ülkemize giriş yaptı, Reyhanlı’daki akrabalarının yanına yerleşti

İdlib’deki bombardımandan korkmaması için babasının “savaş oyunu” oynattığı 4 yaşındaki Selva, ailesi ile geldiği Türkiye’de, Reyhanlı’daki akrabalarının yanında gerçek oyuncaklarla oynarken yüzüne yansıyan mutluluk, etrafındakilere de yaşama sevinci katıyor.
Suriye rejimi ve destekçilerinin saldırılarından kaçarak Türkiye sınırına yakın Sarmada ilçesine sığınan, “Ha yat Güzeldir” filmini anımsatan hikayeleriyle görüntülenen baba Abdullah Muhammed ve kızı Selva ile aile bireyleri, önceki gün Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı.
Aile, Reyhanlı ilçesinde kendilerini karşılayan uzun zamandır görmedikleri akrabalarıyla hasret giderdi.
İdlib’deki bombardımanlardan korkmaması için babasının “savaş oyunu” oynattığı küçük Selva da kendisine alınan oyuncak uçakla oynadı, yiyeceklerden tattı.
Burada güvendeyiz
Bir süre buradaki akrabalarının yanında yaşayacak aile, ülkelerinden uzakta ancak barış ve huzur ortamında yeni bir hayata başlayacak olmanın buruk mutluluğunu yaşıyor. Baba Abdullah Muhammed, yaptığı açıklamada, Türkiye topraklarında oldukları için kendilerini emniyette hissettiklerini kaydetti.
Farklı bir duygu içerisinde olduklarını belirten Muhammed, “Biz çok şükür burada güvendeyiz. Ancak aklımızda orada. İçeride çok insan var, bombaların altında açlar ve üşüyorlar. Türk yetkililer benimle irtibata geçti ve Türkiye’ye aldılar. Onlara çok minnettarım. 9 yıldan bu yana yanımızda olduğu için Türkiye’ye teşekkür ediyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ayrıca minnettar olduklarını belirten Muhammed, Suriye’de çok zor günler geçirdiklerini anlattı.
Türkiye’ye teşekkürler
Türkiye’de yeni bir hayata başlayacaklarını ifade eden Muhammed, şöyle konuştu: “Biz orada 9 yıl boyunca uçak saldırılarının, bombaların altında kaldık. Burada çok şükür ne uçak, ne de bomba sesi var. Kuşların sesinden başka bir şey yok. Burada bomba sesi yerine kuş sesleri duyuyoruz. Suriye’deyken tek derdimiz güvenli bir nokta bulabilmekti. Çok şükür şu an emin ellerdeyiz. Selva’nın da burada diğer çocuklar gibi yaşamasını istiyorum. Eğitimlerini alsın istiyorum. Her şey için tekrar Türkiye’ye teşekkür ederiz.”
Aileyi almaya gelen Türkiye’deki akrabası Recai Çapur da 8 yıldır Abdullah Muhammed’i görmediğini söyledi.
Bu sürede telefonla görüşmeye çalıştığını aktaran Çapur, “En son internette dolaşan videosunu gördüğümde aramıştım. Kızının korkusunu yenmek için öyle bir oyun yaptığını söylemişti. Çok şükür şu an Türkiye’deler. Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.
Selva ve babasının yaşadıkları, İkinci Dünya Savaşı sırasında, küçük oğluyla toplama kampına götürülen Yahudi bir babanın, çocuğuna, savaşı bir oyun gibi yansıtmasını konu alan “Hayat Güzeldir” filmini anımsatmıştı. Filmde baba, oğluna, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak gerçek bir tank kazanacağını söylemişti.
Mehmet ÖZGÜN -AA-