Hatay’da ‘gözaltına’ alındı

Hatay’da ‘gözaltına’ alındı

Gözaltı gerekçesi bilinmiyor
İtalyan Gazeteci Gabriele Del Grande’nin Hatay’da gözaltına alındığı belirtildi. Del Grande’nin durumunu yakından izleyen İtalyan makamlarının, serbest bırakılması için girişimlere başladığı belirtildi.

Suriye’deki iç savaş ve IŞİD terör örgütünün doğuşunu anlattığı yeni kitabı için bazı röportajlar yapmak üzere birkaç gün önce Türkiye’ye gelen ve Türkiye ziyareti kapsamında Hatay’da bulunan İtalyan Gazeteci ve Belgesel Yönetmeni Gabriele Del Grande gözaltına alındı. Yaşanan bu son durumu paylaşan İtalyan ANSA Haber Ajansı ile La Repubblica gazetesinin aktardığına göre, 35 yaşındaki Gabriele del Grande, yapılan güvenlik kontrolleri sırasında gözaltına alındı. Diplomatik kaynaklara dayandırılan haberlerde, gözaltı gerekçesinin henüz bilinmediğini duyuruldu.Gelen son bilgiler, İtalyan Gazeteci Gabriele Del Grande’nin 48 saat içinde sınır dışı edileceği yönünde.

-KİTABI İÇİN GELDİ-
İtalyan Ggazetecinin, 2011’de başlayan Suriye’deki iç savaş yanı sıra, Suriye’den Irak’a yayılan IŞİD terör örgütünün doğuşunu anlattığı yeni kitabı için Türkiye’ye geldiği ve bu kapsamda araştırmalar yaptığı, röportajlar gerçekleştirdiği ifade edildi. Gabriele Del Grande, toplam 12 ay süreceğini belirttiği araştırma süreci için kitle fonlaması (crowdfunding) yöntemiyle finansal destek alıyordu.
Geçen aylarda da kitap projesinden dolayı birçok kez Türkiye’de bulunan Gabriele Del Grande, Akdeniz’deki göç krizine ilişkin çalışmalarıyla biliniyor. Bu konuya ilişkin yazılarını yıllardır ‘Fortress Europe’ adlı blog sitesinde yayımlayan Del Grande’nin ‘Gelin Tarafı (Io Sto Con La Sposa)’ adlı bir belgeseli bulunuyor.
-BELGESEL ÇALIŞMASI-
Del Grande’nin, Yönetmen Antonio Augugliaro ve Filistin asıllı Suriyeli Şair Khaled Soliman al Nassiry’le birlikte hazırladığı uzun metrajlı belgeselde, Suriye’den kaçan Filistinli ve Suriyeli 5 göçmeni İtalya’dan İsveç’e sokmak için kurguladıkları yolculuğun an be an hikâyesi anlatılıyor.
Avrupa’nın göçmen politikalarını ve sınırları eleştirel nitelikteki belgeselde, 23 kişiden oluşan sahte düğün konvoyu, 5 gün süren yolculuğun ardından, 3 bin kilometre boyunca Fransa, Lüksemburg, Almanya ve Danimarka’yı hiçbir engele takılmadan geçerek İsveç’e kadar ulaşıyor. Belgesel, 5 göçmenin İsveç’ten siyasi sığınma almasıyla son buluyor.-Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)