HATAY’DA İLK BULUŞMA…

HATAY’DA İLK BULUŞMA…

Valilik, Hatay’ın 15 ilçesinde en ücra yerlerin dahi sorunlarını tespit amacıyla  “Muhtarlar, STK’lar Buluşması”  toplantıları başlattı İlk toplantı Salı günü Antakya’da yapıldı,  Vali, Emniyet Müdürü Jandarma komutanı,  İl Müdürleri, Belediye Başkanlarının katıldığı  toplantıda muhtarlar sorunlarını aktardı.

Hatay Valiliği, İl’in 15 ilçesindeki en kenar mahallelerindeki sorunlarının öğrenilebileceği “Muhtarlar  ve STK’lar Buluşması” toplantıları başlattı. İlk toplantı Salı günü yapıldı.

Toplantıya Vali Erdal Ata başkanlık etti. (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları H. Volkan Köksal ve Nursal Çakıroğlu, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Hakkı Uzun, İl Jandarma Komutanı, J.  Alb. Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, ilgili kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Antakya Kütür Merkezindeki toplantının açılışında konuşan Vali Ata, halkın oylarıyla işbaşına gelmiş muhtarlarımızın son derece önemli bir kamu görevini ifa ettiğini belirterek ”Sizler; ilde devletin, hükümetin temsilcisi olan biz mülki idare amirlerinin halkımızla iletişim kurmasında önemli bir köprü vazifesi görerek bu anlamda en büyük yardımcımız olmaktasınız. Halkın, mahallelerin gerçek sorunlarını sokak sokak takip edip öğrenmeye, kılcal damarlarına kadar toplumun nabzını tutmaya takdir edersiniz ki vakit bulma imkânımız yok. Bu sebeple siz muhtarlarımızla periyodik olarak bir araya gelerek bu konuda sizlerden destek almayı amaçlıyoruz” dedi.

Vatandaşlarımızın istek, öneri ve şikâyetlerini iletmelerini sağlayacak yeni bir iletişim kanalı olan bu toplantılarda, amaca ulaşabilmek için muhtarlarımızın da temsil ettikleri mahallelerin sorunlarına veya taleplerine hâkim olması gerektiğini dile getiren Vali Ata, ”Ayrıca bu toplantılarda, sizlerle bir araya gelerek halkımızın istek, şikâyet ve önerilerini tarafımıza doğrudan iletebilmelerine imkân sağlanmasını hedefliyoruz.  Bu sayede halkımızın devlete, devlet yetkililerine ulaşma konusunda karşılaştığı engellerin ortadan kalkmasıyla devlet ve millet arasındaki mesafeler kısalacak; vatandaşlarımızın sorun veya talepleriyle ilgili çalışmalar, zaman ve enerji kaybı yaşanmadan yapılabilecektir” dedi. Toplantıya katılımlarından dolayı tüm muhtarlara  ayrı ayrı teşekkür ettiğini kaydeden Vali Ata, birincisi düzenlenen muhtarlar ve halkla buluşma toplantısının halkımıza, ilimize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Vali Ata’nın konuşmasının ardından sırasıyla İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü, Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Toroslar EDAŞ (TEDAŞ) Hatay İl Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü sunumları yapıldı. Vali Ata, yapılan her bir sunumun ardından konu ile ilgili muhtarlar ve vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi.  -Cemil Yıldız-