Hatay’da ilk Skolyoz ameliyatı;

Hatay’da ilk Skolyoz  ameliyatı;

Dörtyol devlet hastanesi’nde

Babası savaşta ölen Suriyeli 14 yaşındaki yetim kızın omurgasındaki eğrilik, Hatay’da ilk kez Dörtyol Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı bir ameliyatla iyileştirildi.

Dörtyol Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen Skolyoz Ameliyatı başarısı ile Hatay ilimizde bir İLK’e imza atıldı. Hastanelerde yapılması zor olan, “Felç” gibi son derece riskli bir sonucu olmasından dolayı yapılması tercih edilmeyen Skolyoz ameliyatı, Dörtyol Devlet Hastanesi’nde başarıyla gerçekleştirildi.
Babası Suriye’deki savaşta ölen, annesi bakıma muhtaç durumdaki 14 yaşındaki Suriyeli kız çocuğu Hele Alisa, omurgasında ilerleyen eğrilik ve nefes almada güçlük şikâyeti ile Dörtyol Devlet Hastanesi ortopedi polikliniğine başvurdu.
Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda Adölesan İdiopatik Skolyoz tanısı konulan hasta, Dörtyol Devlet Hastanesi’nde 6 saat süren skolyoz ameliyatı ile sağlığına kavuştu.
Ameliyatla, Torako-lomber eğriliği % 100’e yakın oranda düzeltildi. Ameliyat sonrası 1.gün mobilize edilen hasta, herhangi bir istenmeyen durum gelişmeksizin postoperatif 4. gününde sağlıklı bir şekilde hastaneden taburcu edildi.
Hatay tarihinde ilk kez bir ameliyatla sağlığına kavuşturulan Hele Alisa’nın annesi Fatıma Alisa, kızının sağlığına kavuşmasını sağlayan Dörtyol Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr. Adem Takış başta olmak üzere, Ortopedi Uzmanı Op.Dr. Ahmet Fevzi Kekeç, Op. Dr. Bilgin Bozgeyik’e, Op.Dr. Onur Fakıoğlu’na, Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Hakan Pazarlı’ya, Anestezi ve Reanimasyon Uzm.Dr. Hakan Karabay’a, tüm ameliyathane ekibine ve hastanenin tüm çalışanlarına teşekkür ettiğini bildirdi. -Cemil Yıldız-

(Visited 16 times, 3 visits today)