Hatay’da Suriyelileri Ancak Turist Olarak Göreceğiz

Hatay’da Suriyelileri Ancak Turist Olarak Göreceğiz

Özdağ, Valilik yasağının kalkmasıyla, ilimize giriş yaptı ve sığınmacılarla ilgili projelerini aktardı

      Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Valilik yasağının kalkmasının ardından ilk demeci “Hoşgörü ve kardeşliğin sembolü sevgili Hataylıları sevgi ve saygı ile selamlıyoruz. Ve bütün Türkiye gibi Hatay’a da Suriyeli misafirlerimizi sadece turist olarak göreceğimiz bir Türkiye ve Hatay sözü veriyoruz. Hatay’da Suriyelileri ancak turist olarak göreceğiz” şeklinde oldu.

      Türkiye’nin sınır güvenliğinin olmadığını öne süren Özdağ, “Anadolu Kalesi” projesiyle sığınmacı ve kaçakların vatanlarına dönmesini ve yenilerinin gelmemesini sağlayacaklarını belirtti.

Gerçek mayın değildi …

      Valiliğin yasağı kaldırmasının ardından kente giriş yapan Özdağ, Zafer Partisi Hatay İl Başkanlığında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kimse bu sınırlara yaklaşmasın. Bu, Türkiye’nin hakkıdır. Zafer Partisi olarak siyasi iktidarı Türk halkının onayıyla aldığımız takdirde bunu yapabiliriz. Bunun ilk sembolik adımını atmak üzere bugün Hatay’da, sınırda mayın koyacaktık. Gerçek mayın değil bu arkadaşlar, oto yedek parçası, eski. Onu sınırda sembolik olarak sınırda gömecek ve basın açıklaması yapacaktık. Ama hayret verici şekilde İçişleri Bakanından Hatay Valisine kadar insanlar ayağa kalktı. Sınırda birlikler vaziyet almışlar.  Zafer Partisi olarak  söz veriyorum: 2023 Haziran’ından itibaren Suriyeli misafirlerimiz geri dönmeye başlayacaklar.

Hatay’da 700 bin sığınmacı …

      İran üzerinden Afganistan ve Pakistan‘dan, Hindistan’dan gelmesi beklenen 10 milyonlarca kaçağın Türkiye’ye yöneleceğini bütün bilimsel araştırmalar gösteriyor. Değil 2 metrelik duvar, Çin seddi inşa etseniz yine de bu göçü durdurmak mümkün değil. Halen ülkemizde 10 milyonun üzerinde sığınmacı ve kaçak var. 3,7 milyon rakamı büyük bir yalan. Hatay’daki rakam en az 700 bin.

      Sadece meselemiz mevcut sığınmacı ve kaçakların vatanlarına dönmesi değil, onun da ötesinde yenilerinin gelmesini engellemektir. Bunun için biz Anadolu Kalesi adlı bir projeyi hazırladık. Bu projeyi bir cumhurbaşkanlığı kararnamesi olarak da son şeklini 2 hafta önce verdik. Türk milletinden önümüzdeki seçimde bu kararnamenin devreye sokulması için yetki isteyeceğiz.

Ottowa Sözleşmesi’nden çekileceğiz …

      Bunun da yeterli olmadığını biliyoruz. Anti personel mayın döşenmesi yeni göçlerin olmaması için atılacak en önemli kararlardan bir tanesi. Ottowa Sözleşmesi’nden çekileceğiz. Bakın Ottowa Sözleşmesi’ni kabul eden birçok ülke var ama bu ülkelerin hiçbirisi Türkiye gibi bir geçiş ülkesi değil. Üç kıtanın birleştiği yer olan Anadolu sadece şimdi değil binlerce seneden beri bir geçiş coğrafyasıdır. Bu coğrafyayı savunamazsanız yıkılırsınız.”

      Mehmet ÖZGÜN