Hatay’da zengin doğal gaz var

Hatay’da zengin doğal gaz var
MHP’li Vekil KAŞIKÇI’ya göre, Asi Nehri’nin Samandağ denizine döküldüğü yer ile İskenderun Körfezi’nde çok zengin DOĞAL GAZ kaynakları var.

Hatay MHP Milletvekili, aynı zamanda TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu üyesi de olan Lütfi Kaşıkçı, ilimizin, Asi Nehri’nin Samandağ denizine döküldüğü noktası ile İskenderun Körfezi’nde zengin doğal gaz kaynakları olduğunu söyledi.

MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı, bu açıklamayı, TBMM’de, Komisyon Toplantısı’nda yaptı. Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’nun denetleme faaliyetleri kapsamında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na Hatay’da doğal gaz araması gerektiği mesajını veren Kaşıkçı, “Asi Nehri’nin Akdeniz’e döküldüğü Samandağ açıklarında ve İskenderun Körfezi’nde doğal gaz araması yapılacak mı?” sorusunu yöneltti.

Milletvekili Kaşıkçı, şöyle dedi:

“Nehirlerin denizlere döküldüğü deltaların, doğal gaz kaynakları yönünden oldukça zengin olduğunu biliyoruz.

Örneğin, Tuna Nehri’nin Romanya üzerinden Karadeniz’e döküldüğü Tuna Deltası, önemli doğal gaz kaynaklarına sahip. Bu delta üzerinde, Romanya’ya ait Neptün ile Türkiye’ye ait Sakarya Gaz Sahası bulunmaktadır. Bu duruma benzer şekilde, Nil Nehri’nin Mısır üzerinden Akdeniz’e döküldüğü alan da tıpkı Tuna Deltası’nda olduğu gibi doğalgaz yönünden zengin bir alandır. Nil Deltası üzerinde ise İsrail’e ait Leviathan ile Tamar ve Mısır’a ait Zohr Doğal Gaz Sahası bulunmaktadır.” -Cemil Yıldız-