Hatay’da Zenginlik Hazinesi

Hatay’da Zenginlik Hazinesi

Erzin’de Antik Kent…

İlk ortaya çıkartılan, “Demokrasinin simgesi Meclis binası” oldu. Hatay Büyükşehir Belediyesi, kazı çalışmalarına destek veriyor.

İlimiz Erzin ilçesinde, Hatay MKÜ arkeologları tarafından bir süredir yürütülen kazı çalışmalarında gelinen noktada, bölgede antik bir kent olduğu ve ilk bulunanın da demokrasinin simgesi olan “meclis binası” olduğu kaydedildi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, önceki gün gittiği Erzin’de, İlçe Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu ile birlikte bölgedeki kazı çalışmalarını yerinde gözlemledi.

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Akademisyenleri, Doç. Dr. Banu Özdilek ve Dr. Onur Tıbıkoğlu ile birlikte alanı ziyaret eden Savaş, hem antik kent kalıntılarını inceledi hem de yapılacak çalışmalar hakkında bilgi aldı.Kazıların hızlı bir şekilde ilerlemesini isteyen Savaş, çalışmalar için personel desteği sağlayacağını ve kentin değerlerine sahip çıkacaklarını bildirdi.

Hatay’ın, dünyanın ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu ifade eden Savaş, şöyle dedi:

“Hatay, dünyanın ilk yerleşim yerlerinden bir tanesi. 50 bin yıl önce insan ayak izine rastlanılan bir şehirde yaşıyoruz. Buranın değerlerinin hem çıkarılması hem yaşatılması hem de dünyaya tanıtılması gerekiyor. Hocalarımız, bu tarihi alanı dünyaya açmak istiyor. Biz de Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Erzin Belediyesi olarak çalışmalara 12 ay boyunca destek vereceğiz.”

-ŞEHRİMİZDE YAŞAYAN ESKİ MEDENİYETLERİN NE YAPTIKLARINI ÖĞRENMEK İSTİYORUZ-

Kentin yer altında kalan zenginliklerini gün yüzüne çıkarmak istediklerini belirten Savaş, kazı çalışmaları incelemesinde şunları kaydetti:

“Geçmişini bilmeyen, geleceğini tayin edemez. Biz de şehrimizde yaşayan eski medeniyetlerin ne yaptıklarını öğrenmek istiyoruz. Öğrendiklerimiz, ticarette ve turizmde insanlarımızın gelirine katkı sağlasın istiyoruz. Hatay’ın neresine dokunursanız, tarih fışkırıyor. Bu tarihi dünyayla buluşturmak, turizme katkı sağlamak ve toplumumuzun ekonomik gelirine katkı sunmak için bu alanı sahiplenmeliyiz. New York Times, dünyada gezilecek 52 yerden bir tanesinin Antakya ve Müze Otel olduğunu okurlarıyla paylaştı. Şehrimizdeki dünya harikalarının insanlıkla buluşturulmasını istiyoruz.”

Doç. Dr. Banu Özdilek de, Epiphaneia Antik Kenti’nin kültüre, sanata ve ekonomiye çok önem verdiğini belirterek, çok amaçlı salon ile müzik odasının bulunduğu çok geniş alanların ortaya çıktığını ifade etti. Alanın, çok zengin yapılara sahip olduğuna dikkat çeken Özdilek, “Bu alan, metrelerce devam eden başlıklarla süslenmiş. Mozaik ve mermerler ile bezeli alan, toprağın altında ve kazılmayı bekliyor. Burası, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Hatay’ın turizmine büyük katkı sağlayacak bir kent. Adının duyulması ve projelerin yapılması çok önemli” dedi.

Bilim insanları, meclis binasının olmasının, Epiphaneia’nın demokratik bir yapıyla yönetildiğine, konser salonunun olmasının da sanata önem verdiklerine dikkat çekiyor. Müzik salonunun akustiği için üzerinin tonozla örtüldüğünü vurgulayan arkeologlar, kazı çalışmalarındaki hedeflerinin, sağlamlaştırma ve restorasyon olduğunu ifade etti.

-Haber/Cemil Yıldız-