Hatay’dan 3 Öğretmen Litvanya’dan Döndü

Hatay’dan 3 Öğretmen Litvanya’dan Döndü
Hatay’dan giden öğretmenler, ötekileştirilmiş ve ayrımcılığa uğramış gençlik gruplarını güçlendirme, teşvik etme ve destekleme yetkinliği ile duygusal ihtiyaçlar, dayanıklılık, öz-değerleri eğitimimize entegre edip yaygınlaştırmayı hedefleyen eğitimler aldılar.

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, Belen Kaymakamlığı’nın ortak olduğu Erasmus+ “D.I.G. Deep: get Deliberate, get Inspired, get Going” Projesi, 7-16 Kasım tarihleri arasında Litvanya’nın Kaunas şehrinde, Hatay’dan üç öğretmenimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Litvanya’dan Aktyvistai Derneği’nin ev sahipliğini yaptığı eğitime Türkiye, İspanya, Slovenya, Polonya, Hollanda, Romanya, Kuzey Makedonya ve Litvanya’dan toplamda 24 kişi katıldı.

9 gün süren eğitim programı kapsamında, Hatay’dan giden öğretmenler, ötekileştirilmiş ve ayrımcılığa uğramış gençlik gruplarını güçlendirme, teşvik etme ve destekleme yetkinliği ile duygusal ihtiyaçlar, dayanıklılık, öz-değerlerimizi eğitimimize entegre edip yaygınlaştırmayı hedefleyen eğitimler aldılar. Aynı zamanda duygusal ihtiyaçların gençler üzerindeki etkisini de deneyimlediler. Bunun yanı sıra proje süreci boyunca eğitici ve mesleki-kişisel gelişimi arttıran faaliyetlerden de faydalanan öğretmenler, yeni yeni deneyimler yaşadılar.

Belen Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz, proje ile ilgili şunları söyledi:

“D.I.G. Deep Projesi kapsamında, öğretmenlerimiz, aldıkları eğitimler sayesinde sürekli gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmayı hedeflemiş ve günümüz gençlerinin ihtiyaç duyduğu eğitim anlayışının yerine getirilmesini destekleme amaçlı projelerimize katılmışlardır. Çağımızın ihtiyacı olarak, dijital teknolojiye dayalı yenilikçi öğrenme yöntemlerini geliştirme amaçlı verimli geçen bir proje olmuştur. Başta Proje Koordinatörü Yeliz Sevim olmak üzere, ev sahibi kuruma, katılım sağlayan öğretmenlerimize ve proje ekibine teşekkür ediyorum.” -Haber/Duygu Ertaş-