Hatay’dan Adıyaman’a,

Hatay’dan Adıyaman’a,

Gaziantep’ten Kilis’e…

Lütfü Türkkan: “En önemli ayrıntı: Türkiye’deki Suriyelilerin yarısı 18 yaş altında ve gerekli eğitimleri almıyor bu çocuklar. En büyük potansiyel olan güvenlik ve asayiş sorununun kaynağı da gerçekte bu durum.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altında gündemden düşmeyen konuların başında gelen ‘Suriyeliler’ noktasında konuşan isimlerden biri, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan oldu. TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada okul çağındaki Suriyelilerle ilgili konuşan ve Hatay yanı sıra Gaziantep, Kilis ve Adıyaman örneklerini paylaşan Türkkan, şunları söyledi:
“Okul çağındaki Suriyelilerin sayısı 907.554. Ancak sadece 155.582 Suriyeli ülkemizde eğitim görebiliyor. Emniyet’in raporuna göre, ‘Suriyeliler işsizlik sorununa yol açmıyor’ deniliyor, hatta ‘Gaziantep’te, Kilis’te, Adıyaman’da, Hatay gibi illerde hiç etkisi yok’ da deniliyor ama… Suriyelilerin yüzde 10’u çalışma iznine sahip bu ülkede.
Kayıt dışı ekonomiye etkileri çok fazla. Ayrıca, geri gönderme merkezleri işlevsizleştirildiği için, herhangi bir asayiş sorunu kayda alınmıyor ve resmî rakamlarda, Suriyeliler, Türkiye’de etkisiz eleman olarak görülüyor. En önemli ayrıntı: Türkiye’deki Suriyelilerin yarısı 18 yaş altında ve gerekli eğitimleri almıyor bu çocuklar. En büyük potansiyel olan güvenlik ve asayiş sorununun kaynağı da gerçekte bu durum.” -Tamer Yazar-