Hatay’dan Antalya ve Muğla’ya…

Hatay’dan Antalya ve Muğla’ya…

Van’dan İstanbul, Mardin ve Sivas’a

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “12 şehrimizde; tarih, inanç, su ve sağlık kategorilerinde ülkemizin zenginliklerini birlikte izleyeceğiz” derken, dünyada ilk defa, destinasyon tanıtımı için drone pilotlarının yarışacağı bir meydan okuma gerçekleşecek. Kadim kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapan Hatay ise kutsal inanç merkezlerinin eşsiz ahengiyle Drone Festivali’nde olacak.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen, dünyada ilk kez FPV drone’lar ile ülke tanıtımının gerçekleştirileceği Türkiye Drone Festivali başladı. 28 Ağustos’ta sona erecek festivalde, dünyanın dört bir yanından profesyonel “FPV drone” pilotları, Türkiye’nin en önemli destinasyonlarını tanıtmak için birbiriyle yarışacak.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hatay’ın da dahil olduğu festivale ilişkin şunları kaydetti:
“Drone’lar, Türkiye için uçuyor. İletişim Başkanlığımızın düzenlediği Türkiye Drone Festivali başlıyor. Dünyaca ünlü FPV drone pilotlarının katılacağı festivalde, 12 şehrimizde (Hatay, Antalya, Muğla, Van, İstanbul, Mardin, Adıyaman, Nevşehir, Şanlıurfa, Denizli, Sivas ve İzmir); tarih, inanç, su ve sağlık kategorilerinde ülkemizin zenginliklerini birlikte izleyeceğiz.”
-12 ŞEHİR-
Yarışmacılar, 12 şehirde; tarih, inanç, su ve sağlık kategorilerinde, Türkiye’nin zenginliklerini FPV drone’larla görüntüleyecek.
İngiltere’den Luke Bannister, ABD’den Ian Rinefort ve Reme Raul Morales, Fransa’dan Colas Feuillie , Antoine Gaetano ve Vladimir Metivier, İsviçre’den Ivan Surikov, İspanya’dan Sergi Hernandez Lopez, Türkiye’den Oğuz Albayrak, Cumhur Büyüktaş, Berkay Efe ve Burak Altıparmak olmak üzere, dünyaca ünlü 12 profesyonel FPV drone pilotu, Türkiye’nin tarihi, doğal ve kültürel mekanlarının en iyi görüntülerini en iyi açılardan ve en güzel perspektifle çekebilmek için rekabet edecek.
FPV drone’lar ile çekilen görüntüler, 20-25 Eylül’de “turkdronefest.com” sitesinde yayınlanacak. En iyi video, bu tarihler arasında yarışmanın internet sitesi üzerinden yapılacak halk oylamasıyla belirlenecek. Türkiye Drone Festivali’nin ödül töreni 30 Eylül’de gerçekleştirilecek.
-İNANÇ-
Bu önemli yarışma kapsamındaki Hatay; Kadim kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapan kutsal inanç merkezlerinin eşsiz ahengiyle, Drone Festivali’nde yer alacak. Tamer Yazar

(Visited 1 times, 1 visits today)