Hatay’dan Diyarbakır’a…

Hatay’dan Diyarbakır’a…

Suriyeliler eğitimden uzak kaldı

Eğitimlerine EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ile EBA TV Lise ders anlatımlarıyla internetten devam eden milyonlarca öğrenci içinde olsalar da, bir çoğunun dil ve ekipman sorunu var.

Koronavirüs sebebiyle ‘uzaktan’ devam eden eğitimin adresi, bir süredir EBA TV! TRT EBA TV’yi televizyondan ya da internetten online olarak izlemek mümkün. Sabah saat 9’da başlayan dersler, öğleden sonra 15.00’e kadar devam ediyor. Milyonlarca öğrencinin dahil olduğu sistem içinde, Hatay ve diğer kentlerdeki Suriyeli sığınmacılar da var. Ancak bir çoğunun dil ve ekipman sorunu olduğu için, sisteme dahil olsalar da, verileni ne kadar aldıkları ya da alabildikleri ciddi anlamda tartışma konusu.
Konuya ilişkin bir Rapor hazırlayan, merkezi Diyarbakır’da bulunan Lotus Genç Alan Derneği’nin tespitleri, Hatay için de sık sık tekrar edilenleri bir kez daha gündeme taşıdı. Raporda, Suriyeli ailelerin çocuklarının, uzaktan eğitim için kurulan Eğitim Bilişim Ağı’na erişemediklerine vurgu yapılarak, erişenlerin de dil sorunu nedeniyle EBA’dan yararlanamadığı ifade edildi.
Raporun bu bölümünde, şu görüşlere yer verildi:
“Çoğu aile, sisteme nasıl girileceği ve sistemin nasıl kullanılacağı konusunda yeterli bilgiye sahip değil. Sisteme erişim sağlayabilen ailelerse, Arapça dil seçeneği olmadığından dolayı EBA’yı kullanamıyorlar. Bazı evlerde uzaktan eğitim için gerekli olan bilgisayar, televizyon ve internete erişim olmamakla birlikte, bazı evlerdeyse, yetişkinlerin telefonunda bulunan internet kalitesiz ve yetersiz kalmaktadır. Diğer önemli bir sorunsa, bazı öğretmenlerin ödev ve aktiviteler konusunda ailelerle iletişime geçmemesi! Bu durum, çocukların eğitimden geri kalmasında en önemli nedenlerden birini oluşturmaktadır.”
-Tamer Yazar-