Hatay’dan İstanbul’a İzmir’den Afyon’a

Hatay’dan İstanbul’a İzmir’den Afyon’a

Tarım ve Orman Bakanlığı, laboratuar incelemesi sonucunda hileli gıda ürettiği belirlenen 45 firmayı ifşa etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı, hileli gıda üreten 45 firmayı ifşa etti. Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, yaptığı kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, “5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu 31’inci Maddesi altıncı fıkrası uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceğinin hükme bağlandığı hatırlatıldı.
Ayrıca, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8. Maddesi gereğince, laboratuar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten/ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının, Bakanlık resmi internet sitesinde Bakanlıkça kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükmünün yer aldığı anımsatıldı. Bu kapsamda, halkın hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş ürünleri üreten firmalar paylaşıldı.
Yayınlanan listede, Hatay, Ankara, İstanbul, İzmir, Afyonkarahisar, Siirt, Adana, Çanakkale, Bursa, Aydın, Kayseri, Sivas, Şanlıurfa, Iğdır, Konya, Zonguldak, Trabzon, Gaziantep, Mersin ve Balıkesir illeri yer aldı. Tamer Yazar