Hatay’dan İzmir, Adana ve Kocaeli’ye

Hatay’dan İzmir, Adana ve Kocaeli’ye

İddianame Tamamlandı

Ankara Emniyeti, Vergi Denetim Kurulu ve MASAK personelinden oluşan ekibin 10 aylık titiz çalışması sonucu gerçekleştirilen, Ankara merkezli, aralarında Hatay’ın da bulunduğu 29 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen “Demir Yumruk” Operasyonu’nun iddianamesi tamamlandı.

Demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, sektördeki firmaları devre dışı bırakarak tekelleşen, kurdukları paravan şirketler üzerinden 105 milyarlık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar zarara uğratan firmalara yönelik, Ankara merkezli, Hatay’ın da aralarında olduğu 29 ilde gerçekleştirilen “Demir Yumruk” operasyonunda iddianame tamamlandı.

İddianamede, şüphelilerin, piyasadan kütük demir alıp, ilgili fabrikalar aracılığıyla piyasaya sürdükleri, bu süreçte tahakkuk eden Katma Değer Vergisi, Stopaj Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek de devleti zarara uğrattıkları tespitleri yer aldı. Şüphelilerin ayrıca, bu fabrikalardaki üretim karşılığı alınan paraları, haczedilmesine karşı, bazı firmaların banka hesaplarına aktardıkları belirtildi.

-CEZALAR-

Bu kapsamda, şüpheliler E.E., H.K., F.A. ve T.D.’nin, “suç örgütü kurmak”tan 4 yıldan 8 yıla, “zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık”tan 5 yıldan 17 yıl 6 aya ve “zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline engel olmak” suçundan ise 8 aydan 5 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Toplam 9 yıl 8 aydan 30 yıl 9’ar aya kadar hapsi istenen bu şüphelilerin ayrıca suçtan elde edilen gelirin iki katı kadar adli para cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Şüpheliler A.G.A. ve S.N.’nin “suç örgütüne üye olmak”, “kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık” ve “zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline engel olmak suçlarında” 7 yıl 8 aydan 26 yıl 9’ar aya, şüpheliler F.E., İ.H., Ö.Ö. ve S.F.E.’nin de “suç örgütüne üye olmak”tan 2 yıldan 4’er yıla kadar hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte yardım” suçundan şüpheliler A.Ş., A.E., B.N.Ş., G.E.A., M.A.A., R.E.Ş. ve S.E.’nin de 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Tamer Yazar