Hatay’dan Kilis’e Adana’dan Maraş’a

Hatay’dan Kilis’e Adana’dan Maraş’a

Türkiye’de 5 ilde hizmet veren 7 geçici barınma merkezi yanı sıra Hatay, Adana, Kilis, Kahramanmaraş ve Osmaniye’deki 7 konteyner kentteki barınma merkezlerinde toplam 63 bin 718 Suriyeli yaşıyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sıkı hijyen kuralları uygulanan Hatay ve diğer illerdeki geçici barınma ve geri gönderme merkezlerinde Kovid-19 vakasına rastlanmadığı açıklandı. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Türkiye’de 5 ilde hizmet veren 7 geçici barınma merkezi yanı sıra Hatay, Adana, Kilis, Kahramanmaraş ve Osmaniye’deki 7 konteyner kentteki barınma merkezlerinde 63 bin 718 Suriyeli yaşıyor.
-BİLGİLENDİRME-
Tedbirler kapsamında, görevli personel tarafından geçici barınma merkezlerinde kalan Suriyelilere Kovid-19 ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapıldı. Hijyenin sağlanması amacıyla dezenfeksiyon işlemleri süren geçici merkezlerde, görevli personelin maske ve eldiven kullanmaları da zorunlu tutuldu. Merkezde kalanlara da hijyen kiti ve koruma malzemelerinin dağıtımı yapıldı. İstisnalar dışında merkeze giriş ve çıkışlar sınırlandırılırken, geçici barınma merkezlerine gelen yabancıların ateşleri ölçülüyor. Marketlerde belirli sayının üzerinde insanın aynı anda bulunmaması için tedbir alınırken, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü yabancılar başta olmak üzere tüm risk gruplarının geçici barınma merkezlerinden dışarı çıkmaları da yasaklandı. Tamer Yazar