Hatay’dan Mersin’e Antalya’dan Adana’ya

Hatay’dan Mersin’e Antalya’dan Adana’ya

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı, Hatay / Samandağlı İşadamı Nejdat Sin, Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 94 artış yakalayıp 1,31 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı, Hatay / Samandağlı İşadamı Nejdat Sin, Nisan ayı ihracat rakamlarını, Akdeniz Bölgesi, AKİB sorumluluk alanındaki iller bazından yaptı. Değerlendirmesinde, maliyet baskısına ve son dönemde nakliyede yaşanan sorunlara da değinen Sin, şunları söyledi:
“Kovid-19 salgını, aşılama çalışmalarıyla birlikte birçok ülkede kontrol altına alınmaya başlandı. Buna bağlı olarak, piyasaların açılması talep artışlarını da beraberinde getirdi ve ihracatımıza olumlu yansıdı. Maliyet baskısı ve lojistik sorunlar yaşanmasına rağmen, üyelerimiz, ihracatlarını ciddi şekilde artırma başarısını gösterdi.
Önümüzdeki süreçte üretim ve navlun maliyetlerinde yaşanacak gelişmelere karşı, finansman imkanlarına erişimde ihracatçılarımızın desteklenmesiyle, çok daha yüksek ihracat rakamlarına ulaşacağımıza inanıyorum. Katma değeri yüksek yenilikçi ürünlerin ortaya çıkarılması, dijitalleşme, yeşil dönüşüm, markalaşma ve tanıtım konularında sağlanan desteklerin artırılması da biz ihracatçılar için güçlü motivasyon kaynağı olacaktır.” Tamer Yazar