Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay’dan yapılan son çağrıya cevap

AKP’li Başkan Fatma Şahin’den

AKP’li Başkan Fatma Şahin’den geldi

Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediye Başkanları Buluşması’nın 13.süne ev sahipliği yapan Hatay’dan yapılan çağrı, Türkiye Belediyeler Birliği kaynaklarının yanlış kullanılmasına yönelik olmuş, Birlik kaynaklarının Cumhur İttifakı belediyelerine aktarıldığı iddiası paylaşılmıştı.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) CHP’li (Cumhuriyet Halk Partisi) belediyelere kaynak aktarmadığı iddialarıyla başlayan ve CHP’nin Sayıştay ziyareti ile toplantı protestosuna kadar varan krizde, çözüm aşamasına gelindi.

Aynı zamanda TBB Başkanı olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, CHP’den talep listesi beklediklerini ve bütçe oranında ihtiyaçları DMO’dan (Devlet Malzeme Ofisi) karşılayacaklarını belirtti.

Yerel seçimlerin ardından 11 büyükşehir belediyesinin yönetimini alan CHP, TBB’nin gelirinin yüzde 65’inin CHP’li belediyelerce karşılandığını ve belediyelere yapılan yardımların bu orana göre yapılması gerektiğini iddia etmişti. CHP, “Yardımlar adil dağıtılana kadar hiçbir belediye başkanı, TBB toplantılarına katılmayacak” açıklaması yaparken, CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da, Ocak ayında TBB’nin üç yıldır denetlenmediği gerekçesiyle Sayıştay’ı ziyaret etmişti.

-GEREKİRSE!-

Bilindiği gibi bu konudaki son çağrı, Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediye Başkanları Buluşması’nın 13.süne ev sahipliği yapan Hatay’dan yapılmış, ortak açıklamayı okuyan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ortak mesaja dair şu ifadeleri kamuoyuyla paylaşmıştı:

“Bütçesinin %65’ini CHP’li Belediyelerin ödediği Türkiye Belediyeler Birliği’nin kaynaklarının son derece partizanca ve keyfi kullanıldığı, muhalefet belediyelerine kaynak kullandırılmadığı değerlendirilmiş, kamusal kaynakları daha adil, daha hukuki ve üyelerine hesap veren bir anlayışın hakim kılmasını Birlik yönetiminden talep ediyoruz. Bu konunun takipçisi olacağımızı ve gerekirse hukuki haklarımızı arayacağımız bildiriyoruz.”

Tamer Yazar