Hatay’ı teğet geçen hızlı treni sordular mı?

Hatay’ı teğet geçen hızlı treni sordular mı?

Hatay’ın AKP’li 5 Vekili, Ulaştırma, altyapı Bakanı Karaismailoğlu ile görüştü…

Hatay’ın AK Partili 5 Milletvekili, hafta içinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile özel bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan İsmailoğlu ile görüşmeye, Hatay Milletvekilleri; Hüseyin Yayman, Bayram Türkoğlu, Sabahat Özgürsoy Çelik, Abdulkadir Özel ile Hüseyin Şanverdi katıldı.
Görüşmede, ilimizle ilgili, Bakanlığı ilgilendiren yatırımların ele alındığı kaydedilirken, kamuoyu, 5 Vekil’den, Hatay’ı teğet geçen yüksek hızlı trenin gündeme gelip gelmediğini merak ediyor.
Antakya Gazetesi’nde de yer aldığı gibi, İstanbul’dan başlayarak Ankara, Konya, Mersin, Adana, Osmaniye ve Gaziantep’e dek uzanan tren hattı yapım çalışmaları tamamlanmak üzere. Bakan Adil Karaismailoğlu, kısa bir süre önceki açıklamasında, “TCDD, ülke genelinde 1500’ün üzerindeki şantiyesinde çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ediyor. Bütün dünya Kovid-19 ile mücadele ederken, Türkiye, tüm tedbirleri alarak şantiyeleri yeniden dizayn etti. Akdeniz’e inmeyi hedefliyoruz. Bunun için projelerimizi tamamladık. En kısa zamanda, finans konusunu da hallettikten sonra ihaleye çıkacağız. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hattının şu anda ihale hazırlık çalışmaları var. Yani, 2023 yılında İstanbul’dan trene binen bir kişi Gaziantep’e kadar gelebilecek.”
Hatırlatmak gerekirse; Bakanlığın üzerinde çalıştığı tren hattı, ilimiz Hatay’a uğramıyor. Diğer bir deyimle, “İlimizi teğet geçiyor”! Bu nedenle Hataylılar, hızlı tren seferlerinden yararlanamayacak ve ilimiz, teknolojinin son modern demiryolu yolcu taşımacılığı hizmetlerinden mahrum kalacak.
Keza Konya’yı denize bağlayacak olan yüksek hızlı tren; Mersin, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş Gaziantep, Şanlıurfa’ya kadar uzanıyor, Hatay’ı ise “pas geçip” uğramıyor. Hatay kamuoyu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan, İstanbul’dan Gaziantep’e uzanan yüksek hızlı tren hattı konusunda, teğet geçtiği ve güzergah harici bıraktığı ilimiz Hatay’a da uğrayacak şekilde yeni bir düzenleme yapılmasını istiyor ve bekliyor. -Cemil Yıldız-