Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay’ı
Dubai yapmak için ilk adım

İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu,

İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu, HATAY’ı dünyada 2.DUBAİ yapmak üzere harekete geçme kararı aldı. Projeyi, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ile ULİKAD Başkanı Ömer Niziplioğlu yürütecek.

İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu 2. Olağan Kongresi’nde, ilimiz Hatay’ı, turizmde dünyanın 2. Dubai’sine dönüştürmek için harekete geçme kararı alındı. Belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasının desteğiyle başlatılacak çalışmalarla; gastronomisi, doğası, plajları, tarihi eserleriyle, medeniyetlerin buluşma noktası Hatay’a 12 ay boyunca turist çekilmesi hedefleniyor. Projeyi, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ile Ulusal İktisadi Düşünce Kuruluşu (ULİKAD) Başkanı Ömer Niziplioğlu yürütecek.

İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu’nun 2. Olağan Kongresi’ne; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı hemşerimiz İsmail Ergüneş, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Hatay Dernekler  Federasyonu Başkanı Hüseyin Yılmazer, Ak Parti Marmara Bölge Koordinatörü Hüseyin Yılmazer, Ulusal İktisadi Düşünce Kuruluşu (ULİKAD) Başkanı Ömer Niziplioğlu, Hassa Kırıkhanlılar Derneği Başkanı Yunus Küçük, Samandağlılar Dernek Başkanı Mustafa Aydın başta olmak üzere, 16 dernekten çok sayıda isim katıldı.

Uranüs Otel’de yapılan kongrede, katılımcılar, Hatay’ı dünyanın turizm başkentlerinden birine dönüştürülmesi için fikir birliğine varıldı.  Bu kapsamda; belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasının da desteğiyle çalışmalar başlatılacak.

Çalışmalar başlıyor

Planlı bir çalışmayla, Hatay’ın, turizmde dünyanın önde gelen şehirlerden birine dönüşebileceğini belirten Ömer Niziplioğlu, “Biz de bu konuda atağa geçiyoruz ve belediyeler, STK’lar ve Hatay’ın önde gelen firmalarıyla Hatay için çalışmalarımızı başlatıyoruz” dedi.

Samandağ’ın, sahil uzunluğu konusunda Akdeniz’de ilk, dünyada ise on ikinci sırada yer almasına rağmen, Türkiye’de turizmde sadece Antalya’dan kazanç sağlandığına dikkat çeken Niziplioğlu, “Eğer Hatay için yeni bir planlama yaparsak, konaklama, yeme-içme, eğlence yerlerini sıfırdan tasarlarsak, hatta bunun için uluslararası şehir plancılarından destek alırsak, Cannes, Nice, Dubai gibi turistik bir bölgeye dönüştürebiliriz.  En azından Antalya’nın yarısı kadar gelir elde edebiliriz” diye konuştu.

Hedef: 12 aylık turist akışı

Hatay’ın, turist çekebilecek birçok özelliğinin bulunduğunu ifade eden Niziplioğlu, “Öncelikle, plajı ve doğası harika. Sıcak bir denize sahip. Ege’de sezon 2 ayken, Akdeniz’de 6 ay” dedi.

Bununla birlikte, kültürel anlamda da Hatay’ın çok zengin olduğunu ifade eden Niziplioğlu, “Farklı dinlerin ve kültürlerin bir arada yaşadığı şehirde, dünyanın ilk kilisesi bulunuyor. Hristiyan ismi ilk kez bu ilde kullanılmış. Roma İmparatorluğu’nun en büyük 3 ilinden biri.  Hatay’da İslam, Hristiyanlık ve Musevi inançları iç içe yaşıyor. Cami, kilise ve havra yan yana bulunuyor. Bu özelliğiyle yaşayan şehir sayısı çok azdır. İnanç turizmiyle, 12 aylık bir turist akışı sağlayabiliriz. Meryem Ana’nın evini görmek için Kuşadası’na 2 buçuk milyon insanın geldiği göz önünde bulundurulmalı” diye konuştu.

Niziplioğlu, 3 medeniyetin birleşip harmanlandığı zengin mutfağı nedeniyle de gastronomi turları açısından Hatay’ın potansiyelinin yüksek olduğunu aktardı.

Gemi rotalarına eklenmeli

Hatay’ın, gemi turlarının rotasına eklenmesi gerektiğini de belirten Niziplioğlu, “Bunun için de Samandağ veya Arsuz’a liman yapılması gerekiyor. Bu liman sayesinde, Doğu Akdeniz gemi turuna Türkiye’yi de ekleyebiliriz. Sadece gemi turu sayesinde, 1 milyon turist çekebiliriz” ifadelerini kullandı.

İşsizlik biter

Hatay’ın, turizm kenti olduğu takdirde, ülkeye ve şehre birçok fayda sağlanacağını aktaran Niziplioğlu, şunları söyledi:

“İşsizlik biter. Hemen hemen her hanenin geliri artar. Çevre illere faydası olur. Çok daha fazla gelire refaha ulaşabilme imkanı varken bu şekilde kalması, hepimizin kaybıdır. Akdeniz’de sahili olan Mısır, Tunus, Fas gibi ülkelerin en büyük gelir kalemi turizmken, en büyük sahiliyle Hatay’ın turistik olmayışına anlam veremiyoruz.” -Mutlu Yanık-