Hatay’ın 2 Milletvekilinin Gündemi Taze Soğan

Hatay’ın 2 Milletvekilinin Gündemi Taze Soğan

Tokdemir: Tarlada Kalacak

Şanverdi: 20 Güne Kadar Toplanacak

İlimiz Amik Ovası’nda ekilen taze soğanın hasadı ile ilgili olarak, ilimizin 2 Milletvekili farklı görüşler ortaya attı. Milletvekili İsmet Tokdemir’e göre taze soğanın hasadı geçmek üzere, biraz daha ihmal edildiği takdirde çitçi büyük zarara uğrayacak. Milletvekili Hüseyin Şanverdi ise 15-20 güne kadar taze soğan hasadının başlayacağını duyurdu.
Hatay CHP Milletvekili İsmet Tokdemir, önceki gün sabah FOX TV’ye verdiği röportajında şunları kaydetti:
“Ülkemizin geçtiği bu zor dönemde Amik Ovamızda çiftçilerimiz yılın ilk mahsulü olan soğanı yetiştiriyor. Mevsimlik tarım işçilerinin koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler gereğince ilimize gelememesi, 25.000 dönüm civarında ekili soğanın tarlada kalmasına neden oluyor.”
TBMM Tarım Komisyonu üyesi AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi ise bitkisel üretimin devamlılığı konusunda koronavirüs dolayısıyla çiftçilerin hiçbir sıkıntı yaşamaması için her türlü tedbiri almaya çalıştıklarını belirtti. Milletvekili Şanverdi, şunları kaydetti:
“Hatay ilimizde özellikle Reyhanlı bölgesinde yetiştirilen erkenci (turfanda) soğan 15-20 gün sonra toplanmaya başlanacak. Ürünü toplayacak olan mevsimlik işçilerin bölgemize gelişleri konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmayacağını belirten ŞANVERDİ, çiftçilerimizin İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurmalarının yeterli olacağını belirtti. Başvurunun ardından mevsimlik işçilere bulundukları valiliklerce yol izni düzenlenerek mevsimlik işçilerin Hatay’a gelmeleri sağlanacak.
Ayrıca 65 yaş üstü çiftçilerimizin İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurmaları durumunda, kendilerine izin belgesi düzenlenecek. Sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş üstü çiftçilerimizin durumunu Tarım Bakan Yardımcısı ile bizzat görüştüm ve 65 yaş üstü çiftçilerin sıkıntı yaşamamaları için gerekli kolaylıkların sağlanacağını belirtti.”
Bu arada Amik ovası çiftçileri adına da yapılan taze soğan değerlendirmesinde ise şöyle denildi:
“Hatay’da Reyhanlı’da, Kırıkhan, Hassa, Kumlu ve Antakya’da soğan hasadı sürüyor. Üretimin devam etmesi için hasat edilen ürünlerin değerinde satılması, çiftçinin para kazanması gerekiyor. Tüm ürünlerin tüketiciye ulaştırılması için hükümet ve yerel yönetimler destek olmalı. Tarıma destek paketi acilen açıklanarak uygulanmalı.” -Cemil Yıldız-