Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hatay’ın Amik Ovasında

Bereketin beyaz tarlaları Pamuk

Bereketin beyaz tarlaları

Pamuk hasadının yüzde 80’inin makinelerle, geri kalanının ise elle hasat edildiği Hatay’da bu yıl 240 bin dekar alanda pamuk ekimi yapıldığını ifade eden İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, beklenen rekoltenin 240 bin ton civarında olduğunu söyledi.

Bereketli topraklara sahip Amik Ovası’nda hasadına başlanan pamukta bu yıl 240 bin ton rekolte hedefleniyor. Bu yıl, verimi ve kalitesi yüksek oranda artan pamuk, üreticisinin de yüzünü güldürüyor.

Konuya ilişkin konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Türkiye’de pamuk üretiminin yüzde 88’inin Şanlıurfa, Diyarbakır, Aydın, Hatay, Adana ve İzmir’de gerçekleştirildiğini söyledi. Türkiye’de pamuk üretiminde Hatay’ın yüzde 10’luk bir paya sahip olduğunu aktaran Çolakoğlu, bu yıl iklim şartlarının elverişli gitmesinin pamuktaki verimi de artırdığını belirtti. Çolakoğlu, pamuk üretiminin daha çok, Amik Ovası’nda toprakları bulunan Kırıkhan, Hassa, Belen, Reyhanlı, Kumlu, Antakya ve Altınözü ilçelerinde yapıldığını dile getirdi.

-İKLİM ŞARTLARI-

Ülkenin stratejik ürünlerinden pamuğun hasadının devam ettiğini vurgulayan Çolakoğlu, şöyle konuştu:

“İlimizdeki pamuk, bu sene çok verimli. 2021’de 389 bin dekar alanda 200 bin ton bir pamuk üretimimiz vardı. Bu yıl, 240 bin dekar alanda pamuk ekimi yapıldı. Buradan da beklediğimiz rekolte 240 bin ton civarındadır. Pamuğun, bu sene verimi çok iyi. İklim şartlarının iyi gitmesi verimi de artırırdı. Bu da çiftçimizin yüzünü güldürüyor.”

Çolakoğlu, Hatay’da pamuk hasadının yüzde 80’inin makinelerle, geri kalanının ise elle hasat edildiğini dile getirdi. Pamuğun, il genelindeki 76 çırçır fabrikasına gönderildiğini aktaran Çolakoğlu, üreticinin, pamukları daha çok iplik fabrikalarına sattığını söyledi.

-ÜRETİCİ MEMNUN-

Defne Ziraat Odası Başkanı ve aynı zamanda pamuk üreticisi Sedat Duran da yaklaşık 1000 dönüme pamuk ekimi yaptığını belirtti. Bu yıl pamuğun verimliliği ve kalitesi açısından geçen sezona göre daha iyi bir dönem geçirdiklerini anlatan Duran, şunları kaydetti:

“Geçen sene pamukta dönümüne 500-550 kilogram arasında verim alıyorduk. Bu yıl, 600-650 kilogramları bulmasını bekliyoruz. Mevsimsel olarak yağmurların zamanında yağması ve hava sıcaklıklarının da iyi gitmesinden dolayı verimde yaklaşık yüzde 15 artış sağladık.” Tamer Yazar / AA