Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,45 / Satış: 9,49
€ EURO → Alış: 10,97 / Satış: 11,02

Hatay’ın Amiral Gemisi Mobilya Sektörü

Hatay’ın Amiral Gemisi Mobilya Sektörü
  • 27.07.2020
  • 802 kez okundu

Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Doğru, 465 dönüm alanda projelendirilen ve 100 fabrikanın faaliyet göstereceği Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi’nin yapımında sona gelindiğini söyledi. Güneş panelleri sayesinde kendi enerjisini çatısında üretecek ve 10 bin kişiye istihdam sağlayacak modern site, Eylül ayında üretime başlayacak.

2019 yılı mobilya ihracatı 70 Milyon Dolar olan Hatay, bu alandaki en büyük yatırımlarından biri için gün sayıyor. Antakya’da, 465 dönüm alanda projelendirilen ve 100 fabrikanın faaliyet göstereceği Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi’nin yapımında sona gelinirken, yeni yatırımla beraber ihracat hedefinin 500 Milyon Dolar olacağının altı çiziliyor.
-ÖRNEK SİTE-
Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin aylık olarak yayınlanan AKİB Aktüel’in Temmuz sayısına konuşan, Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Doğru, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kredi desteği ile inşaatına 6 yıl önce başladıkları modern sanayi sitesini tamamlama aşamasına geldiklerini belirtti. Doğru, “Sitemizin altyapısı, Bakanlığımızın desteği, kooperatifimiz ve mahalli imkânlarla tamamlandı. Ülkemizde örnek teşkil edecek bir sanayi sitesini Hatay’a kazandırmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.
-ERDOĞAN MI?-
Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi’nin resmi açılışını 2020 Eylül ayında planladıklarını, bu konuda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile başkentte görüştüklerini kaydeden Doğru, “Sayın Bakanımızı ziyaretimizde, sitemizin son durumu hakkında bilgi verdik. Resmi açılışını yapmak üzere, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşriflerini talep ettik. Umuyoruz ki, Cumhurbaşkanımızın katılımıyla, Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi’nin açılışını görkemli bir törenle yapacağız” diye konuştu.
Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi’nde 100 fabrikanın faaliyet göstereceğini, altyapısı büyük ölçüde tamamlanan tesiste ilk etapta
30 fabrikanın üretime
başladığını kaydeden Doğru, diğer firmaların da Temmuz ayı sonuna kadar kurulum çalışmalarını tamamlayacağını söyledi.
-7 KAT ARTACAK-
Hatay’ın geçen yılki 2,8 milyar dolarlık ihracatına, mobilya sektörü olarak 70 milyon dolarlık katkı sağladıklarını dile getiren Doğru, Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi’nin üretime girmesiyle beraber, kentin dış pazarlarda büyük bir atılım yapacağını ve 500 milyon dolar ihracat hedeflediklerini açıkladı.
Mobilya sektöründe, Antakya mobilyasının marka değerinin yüksek olduğunu dile getiren Doğru, şunları söyledi:
“Cumhurbaşkanımıza ve Bakanımıza verdiğimiz sözle, 500 milyon dolar ihracata ulaşmak istiyoruz. Antakya mobilyasını daha ileriye taşıma adına, yeni üretim alanlarına geçtikten sonra, kapasitemizi ve ürün çeşitliliğimizi artırarak katma değerli üretime odaklanacağız. Sitemizde bulunan fabrikalarımız yanı sıra sosyal tesis alanlarımız, yeşil alanlarımız, güneş enerjisiyle elektrik üretimi, kreş alanımız ve spor tesisimiz de bulunuyor.
10 bin fidan dikerek, sitemizi de ağaçlandıracağız.”
-KATMA DEĞER-
Mobilya üretiminde en önemli unsurun tasarım olduğuna dikkat çeken Doğru, “Çok ürün üretmekten ziyade, katma değerli ürün üretmeyi hedeflemekteyiz. Avrupa ve Amerika pazarına ulaşabilmenin, oralara uygun nitelik ve tasarıma sahip üretim yapmanın gayreti içerisindeyiz. Ahşap oymacılığında çok iyi durumda olan firmalarımız var. Zigon sehpa imalatında, dünya ölçeğinde iyi bir noktadayız. Çok çeşitli ve çok adetli üretim yapan firmalarımız mevcut. Modern koltuk takımlarında, yemek takımı ve ev mobilyasında, yatak odası takımlarında, kapı ve mutfak ürünlerinde güçlü firmalarımızla, hem iç pazarda hem de ihracat pazarlarında daha etkili olmaya gayret göstereceğiz” diye konuştu.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ