Hataylı Bilim Adamı’ndan Salgın’a Umut Aşısı

Hataylı Bilim Adamı’ndan Salgın’a Umut Aşısı

Yöneticiliğini Hataylı Prof. Dr. Uğur Şahin’in yaptığı Alman BioNTech ile ABD menşeli ilaç devi Pfizer ortaklığında geliştirilen Covid-19 aşısı, umut veren çalışmalarına devam ediyor.

Dünya üzerinde Covid-19’a karşı aşı geliştirme çalışmalarından biri de, yöneticiliğini, Hatay / İskenderunlu Prof. Dr. Uğur Şahin’in yaptığı Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile Amerikan ilaç devi Pfizer ortaklığında sürdürülüyor. Bu çalışmanın ürünü olan “BNT162ö” isimli aşıda son aşamaya gelindiği ve 30 bin kişi üzerinde yapılacak üçüncü faz denemelerinden bir kısmının da Türkiye’de gerçekleştirileceği açıklandı.
Konuya ilişkin konuşan İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Tufan Tükek, her şeyin yolunda gitmesi durumunda, aşının Kasım ayında piyasada olacağını belirterek, çalışmanın bir paydaşı olarak Türkiye’nin aşıya erişimde bir sıkıntı yaşamayacağını ifade etti.
İstanbul Tıp Fakültesi koordinasyonunda yürütülecek gönüllü denemeleri için Etik Kurul onayının çıkmak üzere olduğunu ve Sağlık Bakanlığı’ndan da onayların alınmasından sonra önümüzdeki günlerde gönüllü çağrısına başlanacağını dile getiren Tükek, “BNT162ö” aşısından oldukça umutlu olduğunu belirtti.
“Almanya’daki bu aşı çalışmalarını yürüten şirketin başında bizim de tanıdığımız, çok kıymetli Uğur Hocamız var. Zaten kendisi ile zaman zaman da görüşmelerimiz, bilimsel toplantılarımız oluyor. Şu an etik kuruldan çıkmak üzere, hatta bugünlerde çıkmış da olabilir. Bu aşının Faz 3 gönüllü insan denemelerinin bir ayağını da burada, İstanbul Tıp Fakültesi koordinasyonunda yapacağız” diyen Prof. Tükek, bu çalışmanın, gönüllülük esasına göre Türkiye’den yüz kişinin katılımıyla yapılacağını ifade etti. Tamer Yazar