Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hataylı Kadın Siyasetçiden

Sağlık Bakanı Koca’ya soru

Sağlık Bakanı Koca’ya soru

“Artan enflasyon ve beraberinde ilaçlara gelen zamlar, sabitlenen kur ile güncel kur arasındaki uçurum, yurttaşların ilaca erişimi noktasında ciddi sorunlar yaratıyor” diyen Tülay Hatimoğulları Oruç, “Şu anda 645 çeşit ilaca erişilemiyor” tespitinde durdu.

Hatay kadın siyasetinin TBMM’deki güçlü ve etkili ismi, HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç,

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği soru önergesiyle, sağlıkta yaşanan sorunları gündeme taşıdı, bu konudaki sorularını ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

“Sorularımın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından, Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim” diyen Oruç, şunları dile getirdi:

“Artan enflasyon ve beraberinde ilaçlara gelen zamlar, sabitlenen kur ile güncel kur arasındaki uçurum, yurttaşların ilaca erişimi noktasında ciddi sorunlar yaratmaktadır. Türk Eczacılar Birliği’nin (TEB) verilerine göre, eczane raflarında olması gereken 645 çeşit ilaca, artan enflasyonun da etkisiyle erişilememektedir. Eczacılar, 7,80’de sabitlenen kurun, güncel rakamın çok altında kalması nedeniyle piyasada bulunamayan ilaç sayısının her geçen gün arttığı uyarısında bulunmaktadır. TEB; döviz kurunun artmasıyla beraber, ilaç firmalarının üretim yapmadığı, ilaç yokluğunun yüzde 20’leri bulduğu ve bu yokluğun yılsonuna kadar artarak devam edeceği, sorunun çözülmesi için de ilaç fiyat kararnamesinin güncellenmesi gerektiği konusuna dikkat çekmektedir. Sabitlenen kurun, güncelin çok altında kaldığına, şu an tansiyon ilacı, ağrı kesici, kanser ve insülin ilacının dahi bulunamadığına vurgu yapmaktadır.

Sağlığın bir bütün olduğundan hareketle, halkın, ilaca erişiminin sağlanması ve eczanelere/eczacılara yönelik bütüncül politikaların hayata geçirilmesi elzemdir.”

-645 İLAÇ YOK!-

Sorunun çözüme ulaşması adına yapılması gerekenler noktasında sorularını da paylaşan Oruç, Bakan Koca tarafından cevaplanmasını istediği sorularını da şöyle sıraladı:

1. İlaç fiyat kararnamesinin güncellenmesi sağlanacak mıdır?

2. Alım gücü düşük olan yurttaşların ilaçlara ulaşması daha da zorlaşmaktadır. Bunu engellemek üzere Bakanlığınızca adım atılacak mıdır?

3. Yüzde yirmilere varan ilaç yokluğu konusunda Bakanlığınızın önlemleri var mıdır?

4. Şu anda bulunamayan tansiyon ilacı, ağrı kesici, kanser ve insülin ilacının tedarikini sağlamak üzere Bakanlığınızın çalışması var mıdır?

5. Eczane raflarında bulunması gereken 645 çeşit ilaca yurttaşların erişimini sağlamak üzere çalışmalarınız var mıdır? Varsa nelerdir?

Tamer Yazar