Hataylı kadın üretimine Sabancı Desteği

Hataylı kadın üretimine Sabancı Desteği

Soteria Taş Sanatı Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin el emeği göz nuru üretimleri, İş İnsanı Demet Sabancı Çetindoğan’ın girişimci kadınlar için kurduğu online alışveriş sitesinde meraklıları ile buluşuyor.

Bugüne kadar, yurt içinde ve yurt dışında farklı bir sektörde varlığını gösteren, girişimci kimliği ile birçok yeniliğe imza atan, sosyal sorumluluk projeleriyle tanınan ve çözümler sunarak büyümeye ve gelişmelerine katkıda bulunan Demet Sabancı Çetindoğan, e-ticaret dünyasına “shopstarwomen.com” ile adım atarken, “Hikayemizi, hep birlikte yaşayarak yazma arzusundayız” mesajını verdi.
-MOZAİKLER-
Üretici ve girişimci kadınların odağında olduğu bir platform oluşturan Demet Sabancı Çetindoğan’ın hizmete giren online alışveriş sitesinde, kooperatifler de ürünleri ve üretimleri ile yer alabiliyor. Birçok dernek ya da kooperatif arasında yer alan Soteria Taş Sanatı Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ise listedeki Antakyalı olarak dikkat çekiyor.
Site içinde yer alan çok sayıdaki Soteria üretimi mozaik ya da mozaik katkılı ürün, farklı fiyat etiketleri ile alıcısını bekliyor. Bunlardan biri olan, Soteria Yeşil Ağaç Çanta’nın paylaşılan fiyatı ise 486 TL. Satıştaki diğer ürünler arasında yer alan Pembe Papatya Kolye (₺82,00), Hayat Ağacı Yüzük (₺75,00) ve Çingene Kızı Tablo (₺362,00) ise görsel estetikleri ile olarak dikkat çekiyor.
-KADINA DESTEK-
Demet Sabancı Çetindoğan tarafından hayata geçirilen online alışveriş sitesi ‘https://www.shopstarwomen.com’ üzerinden verilen mesaj ise kadına yönelik desteğin altını çiziyor.
“Türkiye genelinde, il bazında kadın üreticilerimizi bir araya toplayan, Türk kadınının el emeği, göz nuru ürünlerini yurt içi ve yurt dışı ayağı ile de global pazarda yer almasını sağlayacağı shopstarwomen.com ile kadına ve ülkeye destek amacıyla yola çıkmış bulunmaktayız.
Bu noktada, shopstarwomen.com; hem ülke, hem de üreticilerimizin yöre ve ürünlerinin tanıtımını, satışını yapabilecekleri, gündelik hayata dair bilgiler, tarifler ve ürünlerinin hikayelerinin yer alacağı farklı, global bir site olacaktır. Organik gıdalar, yöresel ürünler, aksesuar, ev dekorasyon, kadın giyim, çocuk, kozmetik gibi pek çok kategori yer alacaktır. Aynı zamanda, bizlerle bu platformda kadınları desteklemek isteyen tüm derneklerin, oluşumların ve bireylerin toplu alımlarına açık olacaktır.
Biz, shopstarwomen.com ile kocaman bir aile olabilmek için; canlı, renkli ve interaktif evimize herkesi bekliyoruz.”
-BAŞARI HİKAYESİ-
Soteria Taş Sanatı Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi çatısı altında bir araya gelen kadınların hikâyesinde birleşen üretimleri toparlayan ve ortak bir başarı hikâyesine imza atılmasına katkı veren isim ise Halk Eğitim Merkezi Mozaik Öğretmeni Elif Kocaoğlu Kültekin.
Antakya Gazetesi’ne daha önceki açıklamasında ‘kadın dayanışması’ mesajı veren Kültekin, şunları söylemişti:
“Soteria, Hatay Arkeoloji Müzesi’nin başyapıtlarından bir tanesi bana göre ve beni de mozaik sanatına başlatan da eserdir aslında. Ondan esinlenerek, Soteria Taş Sanatı Kadın Girişimi Kooperatifimizi kurduk. Kooperatifimizin asıl güzelliği de burada. Çünkü kendi yetiştirdiğimiz öğrencilerimizle beraber, bir üretim ve bir kadın dayanışması hikâyesi yarattık. Bunu, aynı zamanda bir gelir kapısı olarak da düşündük. Tüm bunların ötesinde, sahip olduğumuz kültürel mirasımızı korumak ve yaşatmak da hedeflerimiz arasında.” Tamer Yazar