Hataylı kadınlardan çağrı:

Hataylı kadınlardan çağrı:

Bunun bir bahanesi yok!

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü platformunun üyeleri, kadınların çok sık maruz kaldığı “taciz” başlığında vatandaşlarda farkındalığı artırma adına çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’de kadınların sık sık karşılaştıkları sorunlardan biri de ‘taciz’! Kadınlar; metroda, otobüste, metrobüste veya sokakta maruz kaldıkları tacizler nedeniyle sık sık sorun yaşıyor. En çok laf atmak, temas ve bakışlara maruz kaldığını söyleyen kadınlar, çevredekilerin, genelde korktukları için yaşananlara herhangi bir tepki vermediğini söylüyor.

Bu tür konulardaki hassasiyetini daha önceki çalışmalarında da ortaya koyan Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü platformunun üyeleri ise kentte ziyaret ettikleri her yere uyarıcı mesajları yapıştırırken, şunun altını çiziyor:

“Tacizin yanlış anlaşılması, abartılması, gerekçesi, bahanesi olmaz! Kadın arkadaşımızın ‘hayır’ beyanı üzerine sözlü ve fiziksel davranışlarına devam etmen, apaçık tacizdir. Hayır, ‘hayır’dır! Çevrende yaptığın dedikodular, kurduğun eril dayanışma ağı, yaptığın şeyin taciz olduğu gerçeğini değiştirmez!”

Tamer Yazar