Hataylı Sağlık Uzmanı Prof. Dr. İnandı’ya göre, KOVİD haritası:

Hataylı Sağlık Uzmanı Prof. Dr. İnandı’ya göre, KOVİD haritası:

Yaz, Sıcaklar, Kaygılandırıyor. Sonbahar-Kış Daha Yıkıcı Olabilir!

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) görevli Halk Uzmanı Prof. Dr. Tacettin İnandı, Türkiye’de son 1 aydır kovid pozitif testi sayısındaki seyrin, içinde bulunduğumuz yaz ve sıcaklıklar sürecinde kaygılandırırken, sonbahar ile kış aylarında ise ikinci yıkım dalgası gelebileceğine dikkat çekti.
MKÜ’de görevli Halk Uzmanı Prof. Dr. Tacettin İnandı’ya göre, Türkiye ve diğer ülkelerde kovid haritası karşılaştırması şöyle:
“Üç ülke, üç salgın eğrisi… İtalya, salgını çok ağır karşıladı, ama şu anda birinci dalga kontrol altında. Günlük sayılar yaklaşık 2 aydır 300’ün altında. İkincisi İran. Salgına iyi bir yanıtı, ne başlangıçta ne de sonunda verebildi. Günlük olgu sayıları hala yüksek, 3 bine yakın. Salgının kontrol altında olmadığı açık. Üçüncüsü Türkiye. Bu iki ülkeye göre iyi başladı, ama salgın kontrol altında mı? Salgına kötü başlayan İtalya’dan geri, İran’dan iyi.
Kovid-19, uzun sürecek olan bir salgın. Yorgunluk, yılgınlık, meydan okuma, panik gibi duygular, mücadelede kaybımızı artırabilir. Yüksek bir moral, güven, açıklık, dayanışma, paylaşma ve iyi bir pandemi yönetimi kayıplarımızı azaltacaktır.
Maske kullanımı, hem kendimiz hem de diğerleri için bir sorumluluk işidir. Maske takmayarak cesaret örneği göstermiş olmadığınız gibi, maske takanlar da korkak değildir. Maske takmak, sorumlu ve olgun bir davranıştır. Yaşama, kendimize ve ötekiler değer verdiğimizi gösterir. Lütfen, sosyal mesafe ve maske kuralına uyalım, uymayanları uyaralım. Yılmak yok, zorlu bir mücadele olduğunu bilelim.
Pandemi yöneticileri, lütfen hedefler koyun ve açıklayın. Toplumla paylaşın, toplumun katılımını sağlayın, veriler açıkça paylaşarak güven ortamı oluşturun. Yaz mevsimi ve sıcaklara karşın durumumuz kaygı veriyor. Sonbahar – kış dönemi çok daha yıkıcı olabilir. Bize yardımcı olacak olan akılcı bilimsel bir yaklaşım ile moral değerlerimizi yüksek tutmak.
-Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)