Hataylı Şef’in Ortadoğu başarısı

Hataylı Şef’in Ortadoğu başarısı

Sırada Katar ve Amerika da var

Orta Doğu’nun en büyük işletmesi olduğu ifade edilen, Hataylı ünlü restoran zinciri sahibi CZN Burak lakaplı Burak Özdemir’in Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde açtığı restoran, kapısında yarattığı kuyruk ve popülerliği ile gündemde.

Hatay Medeniyetler Sofrası ile yarattığı zincirin İstanbul başarısı, sosyal medya hesaplarındaki on milyonları bulan takipçi kalabalığı ile uluslararası bir marka yaratan, Hataylı ünlü restoran zinciri sahibi CZN Burak lakaplı Burak Özdemir’in Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde 2020 Aralık ayında açtığı restoran, kapısında yarattığı kuyruk ve popülerliği ile gündemde.
Dubai Veliaht Prensi Şeyh Hamdan Bin Muhammed Bin Raşit El Maktum’un, dünyanın en uzun binası olarak kabul edilen Burj Khalifa’ya fotoğrafını yansıtarak “Hoş geldin” dediği Burak Özdemir, genç yaşta yakaladığı şöhrete rağmen tevazuyu ise elden bırakmıyor: “Kurumsallık çok önemli, ama ben biraz da esnafçılıktan yanayım. O yüzden esnaf ruhumu kaybetmek istemiyorum. Ayrıca halkın içine CZN Burak olarak girmedim, halkın içinden CZN Burak olarak çıktım ben. İnsanların kalbinde yer edinmek, benim için en büyük kazanç…”
-SOSYAL MEDYA-
Hürriyet Gazetesi’nden Tülay Demir’e verdiği röportajda, 2020 senesi için, “İş yönünden herkes gibi biraz eksik, ama sosyal medya yönünden bereketli” değerlendirmesinde bulunan, 25 yaşındaki Burak Özdemir, “Sosyal medya bereketinden kastım şu… Evde daha fazla içerik ürettim, daha fazla insana bunları sunabildim. Tek sorun şu ki, bazıları, -Koca adam oldun, niye böyle videolar çekiyorsun?- diyor. Yaşlı gösteriyorum galiba” dedi.
-ERTELEME-
Dubai’deki restoran için zamanlamanın pandemi nedeniyle değiştiğini de söyleyen Özdemir, “Dubai’deki ikinci restoranın bir yıl önce hazır olması gerekiyordu. Planlar, pandemi araya girdiği için aksadı” dedi ve şöyle devam etti:
“Kullandığımız sandalyeye kadar, neredeyse her şeyimiz de Türkiye’den. Yakında sebze, meyve ve et işini de ayarlayacağız.”
-İNANIN-
Başarmak için, yapılan işe inanmanın önemli olduğunu söyleyen Özdemir, şu tespitte bulundu.
“Mottom şu: İnanmak, başarmanın yarısıdır. İlk röportajımızda “Dubai” demiştim zaten. Bunu çok iyi hatırlıyorum. O zaman Dubai ile ilgili hiçbir proje ortada yoktu. Ama ben bunun olacağına inanıyordum. İnandığım için de şimdi Dubai’de ikinci şubemizi açıyoruz. Ayrıca Dubai Mall’un içinde CZN Burak Burger diye bir şubemiz var.”
-SAHİP ÇIKTIK-
Korona nedeniyle kapalı kalan restoranlarının açıkta kalan çalışanları için de örnek bir hassasiyet ortaya koyan Burak Özdemir, bu konudaki politikalarını da şöyle özetledi:
“İş arkadaşlarımız duruyor. Eski çalışanlarımız, maaşlarının belli kısmını İŞKUR yardımıyla alıyor, farkını biz tamamlıyoruz. İŞKUR’dan ödeme alamayanların maaşlarının da tamamını veriyoruz. Devletimiz sağ olsun, yardımcı oluyor. Ama tek temennimiz, mekanların en yakın zamanda açılması.”
Özdemir, Türkiye’de restoran personelinin çoğunun da Dubai yatırımları kapsamında bu ülkeye götürüldüğünü söylerken, sıradaki yatırımları için de mesaj verdi:
“Katar’da anlaşmak üzere olduğumuz bir yer var. Ondan sonra da Amerika…”
-ANTAKYA MI?-
Hataylı Şef Burak Özdemir’in İstanbul ile başlayan ve yurt dışına da çıkan Hatay imzalı başarısının bir benzerinin memleketinde ne zaman ‘açılış’ yapacağını soran bir turizmci ise şunları söyledi:
“Burak, inanılmaz biri. Sırf keyif için Instagram paylaşımlarını izliyorum. Çok yemek yiyen biri değilim, ama öylesine bir sunum başarısı var ki, izlemeden geçemiyorsunuz. Açıkçası, bu kadar başarılı birinin, kendi memleketini yatırım listesini almasını bekleyenlerdenim.”  Tamer Yazar

 

(Visited 5 times, 1 visits today)