Hatay ve Adana’da… İhracat Zamanı!

Hatay ve Adana’da… İhracat Zamanı!

Tarım ve Orman Bakanlığı, hasat dönemine girilen soğan ve patateste piyasaları yakın takibe alırken, rekolte artışı beklenen her iki ürünün ihracatı için de ön izin vermeye başladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin talimatıyla, stratejik ürünleri takip amacıyla oluşturulan “Ürün Masaları” tarafından hazırlanan Rapor’dan derlenen bilgiye göre, başta Hatay ve Adana olmak üzere, bazı illerde patates ve soğan hasadı başladı. Bu kapsamda, tarımsal üretimin kesintiye uğramadan sürdürülebilmesi ve araziye çıkışlarda sorun yaşanmaması için, Tarım Bakanlığı’nın talebi üzerine, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen talimatla da üreticilere gerekli kolaylıklar sağlanıyor. Ayrıca mevsimlik işçilerin sağlık tedbirlerinin alınması şartıyla, iller arasında transferler de kolaylaştırılmış durumda.
Rapora göre, oluşacak arz fazlasını ihracatla değerlendirmek amacıyla, bir miktar patatesin (50 bin ton) ihracatına ön izin verilmesi de kararlaştırıldı. Türkiye, geçen yıl 145 bin ton patates ihraç etmişti. Soğanda da ihracat ön izin kararı, hasat dönemine girilmesi nedeniyle Bakanlıkça yeniden değerlendirildi. Oluşacak arz fazlası ürünün ihracata yönlendirilmesi amacıyla, kontrollü şekilde ihracat ön izinleri verilmeye başlandı. Soğanda, geçen yıl 227 bin tonluk ihracat gerçekleştirilmişti.  Tamer Yazar