Hatoder Öncü

Hatoder Öncü

Orak hücreli hastalara kan…

Kan veren ilk 3 kişi; SGK İl Müdürü, MHP İl Başkanı ve Sağlık Sen Başkanı…

Hatay Talasemi ve Orak Hücre Anemi Hastalıkları Derneği Başkanı ve Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Burhan Kerimoğlu, kemik iliği nakli bekleyen on iki yaşındaki Eylül F. isimli orak hücre anemi hastası ile sürekli kan transfüzyonuna ihtiyaç duyan talasemili hastalara destek olma adına, 10 Kasım Cuma gününe kadar sürecek şekilde kan ve kök hücre bağışı için Antakya eski Arkeoloji Müzesi önünde hasta ailelerine destek olma adına böylesi anlamlı bir kampanya başlattıklarını bildirdi.
Türk Kızılayı yetkililerinden, Kök Hücre Bağışçısı Kazanım Uzmanı Özge Er ve Kan Bağışçısı Kazanımı Uzmanı Hilal Ayas ile birlikte başlatılan kampanyada ilk kan bağışçıları ise SGK İl Müdürü Hamit Bal, MHP İl Başkanı Lütfü Kaşıkçı ve Hatay Sağlık-Sen Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç oldu.
Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hamit Bal, ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olan talasemi ve diğer hemoglobinopatili hasta sayısının Hatay ilinde oldukça fazla olmasının üzücü ve bir o kadar da düşündürücü olduğuna değindi, başlatılan her iki kampanyaya da SGK İl Müdürlüğü olarak il genelinde destek olacaklarının sözünü verdi, böylesi güzel bir kampanya için vatandaşları da destek olmaya davet etti. Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Lütfü Kaşıkçı da, kan ve kök hücre bağışına katkı sağlayacaklarını dile getirerek, bu anlamlı ve hayır dolu işlere herkesin birer vatandaş olarak sahip çıkacağını, çalışmaların ise en kısa sürede amacına ulaşacağına vurgu yaptı. Hatay Sağlık-Sen Şube Başkanı Feleytun Fatih Gönç ise Kızılay Kan Bağış Merkezi’ni sendika olarak ziyaret ederek, kan ve kök hücre bağışında bulunduklarını bildirdi. -Cemil Yıldız-