HATSU…

HATSU…

Samandağ’da içme suyunun sağlıksız olduğu yolundaki iddiaların gerçek dışı olduğunu savundu.

Analiz Raporları Sonucu: “Su Temiz”

Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı HATSU birimi, Samandağ ilçesinde yaşanan ishal vakaları sonrası, ilçede bazı kişi ve kurumlar adına yapılan sosyal medya mesajlarında, yaşananların, şehir içme suyu şebekesinden kaynaklandığı, içme suyunun sağlıksız olduğu ile ilgili iddiaların gerçek dışı olduğunu duyurdu, kullanılan suyun “temiz su” olduğu ile ilgili olarak da bir analiz raporu yayınladı.

HATSU adına kaleme alınan açıklamada, bazı haber siteleri ile sosyal medya sayfalarında yer alan “Samandağ ilçesinde yaşanan kusma ve ishal vakalarının içme suyundan kaynaklı olduğu” şeklindeki iddialarla ilgili şöyle denildi:

“Samandağ ilçesine içme suyu iletimi sağlanan kaynaklarda, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, şebekelere iletimi yapılan içme suyunun, Sağlık Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’e göre tüketime uygun olduğu raporlanmıştır.

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen analizlerde, suda herhangi bir kirliliğe rastlanılmamıştır. İçme suyu şebekelerindeki suda oluşabilecek herhangi bir kirliliğin önüne geçilebilmek için Sağlık Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’e uygun şekilde, düzenli olarak dezenfeksiyon işlemleri ve sürekli olarak klorlama yapılmaktadır. Yapılan dezenfeksiyon işlemleri ve su kalitesi, alınan numunelerle, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.” -Haber/Cemil Yıldız-