HATSU Genel Müdürü İkbal Polat,

HATSU Genel Müdürü İkbal Polat,

“HATSU; zarar ediyor, batıyoruz, kurtarın” derken:

AKP-MHP Grubu Tutumu; “Batarsa Batsın” Oldu!

HATSU Genel Müdürü İKBAL POLAT, BŞB Meclisi’nde olanca gücüyle anlatmaya çalıştı: “Aylık gelirimiz 50 Milyon, giderimiz 110 Milyon TL. Maliyetler % 300-400 arttı, son 6 ayda 373 Milyon TL zarar ettik. Enerji, vergi, SGK borçlarımız var. Yarın bu borçlar bizden tahsil edilmeye kalkışılırsa, Hatay’ın 593 mahallesi, 2 milyon insan SU’suz kalır! Batıyoruz, kurtarın” dedi.

Hatay Büyükşehir Meclisi’nde, içme suyunun, maliyetine yakın fiyatla, yani m3’ü (tonu) 9.80 TL’ye satılması teklifi, 26 EVET’e karşılık, AKP ile MHP’lilerin 46 HAYIR oyu ile reddedildi.

HATSU’nun dün gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurulu’nda, 2023 yılı içme suyu fiyatları masaya yatırıldı. Genel Müdür İkbal Polat, HATSU’da tasarruf önlemlerinin azami şekilde uygulandığını, buna rağmen suyun maliyetinin çok altında satılması nedeniyle, kurumun her ay 60-70 Milyon Lira zarar ettiğini, son 6 aylık zararın ise 373 Milyon Lira olduğunun altını çizerek, “Yüce Meclisimizden, bu soruna çözüm bulmasını istiyoruz. Bu böyle gidemez. Biz, resmi kurumuz. Ancak aynı zamanda işletmeyiz. Tonu 10 liraya mal olan suyu 4.88 TL’ye satma uygulaması sürdürülemez. Kurum, zarar ediyor. Aylık gelirimiz 50 Milyon, giderimiz 110-120 Milyon Lira. Her ay 60-70 Milyon Lira zarar ediyoruz. Batıyoruz! Enerji, vergi, SGK borçlarımız artıyor. Yarın biri tahsil etmeye kalksa, Hatay’ın 593 mahallesindeki 2 milyona yakın halkımıza içme suyu veremez duruma geleceğiz. İş yapamıyoruz, batıyoruz, bizi kurtarın” dedi.

HATSU Genel Müdürü İkbal Polat’ın bu düşündürücü mesajlarına CHP grubu destek verdi. Sözcü Murat Hayzaran, kurumun batma noktasına geldiğini, maliyetlerin % 400’lere yükseldiği dönemde ise maliyet girdilerinin göz ardı edilemeyeceğini belirtti ve kurumun, konutlarda suyun 9.88 TL, işyerlerinde 15 TL’den satılmasıyla sorunlarını kısmen çözebileceğini söyledi ve Meclis’ten “EVET” oyu vermelerini istedi.

AKP Grubu Sözcüsü, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ise konuşmasında, “HATSU olağanüstü toplantısı bizi heyecanlandırdı! Muhakkak bir proje ile gelecekler diye düşündük, ama gördük ki suya zam istiyorlar” dedi ve önergenin Kasım ayına ertelenmesini istedi.

HATSU Genel Kurulu, suyun, maliyetine yakın fiyatla satılması önerisini, daha sonra CHP ve İYİ Partili 26 üyenin “EVET” oyuna karşılık, AKP ve MHP’li 467 üyenin “HAYIR” oyu ile reddetti. -Cemil Yıldız-