HATSU Su Buldu…

HATSU Su Buldu…

Reyhanlı’da 5 kuyuda SU bulundu, borular döşeniyor, bağlantılar yapıldığında sıkıntı azalacak

Reyhanlı’ya, Nüfusun 2,5 Katı Suriyeli Getirenler Sessiz!

Reyhanlı ilçesinde yaşanan su sıkıntısına çözüm olarak, HATSU, bölgede 5 kuyu açtı. Elde edilen suyun, döşemesi devam etmekte olan borularla ilçe şebekesine bağlantı çalışmalarının ise sürdüğü kaydedildi.

Bölgedeki çalışmaları yerine izleyen Milletvekili İsmet Tokdemir, AKP iktidarının, Reyhanlı ilçesindeki Türk vatandaşlarının 2,5 katı kadar Suriyelinin ikametine ses çıkarmazken, doğacak su ihtiyacına çözüm bulmazken, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı HATSU’nun ise bölgede çözüm arayışlarını sürdürdüğünü hatırlattı.

Milletvekili İsmet Tokdemir, şöyle devam etti:

“Reyhanlı ilçemizde 5 yeni su kuyusu için yapılan sondaj çalışmalarını yakından takip ediyorum. HATSU İçme Suları Daire Başkanımız İlker Akyel, Şef Mustafa Tül ve ilçe yöneticilerimizle birlikte, çalışmaları yerinde müşahede ettik. Çakıryiğit bölgesinde 2, Cüdeyde’de 1, İtfaiye önünde 1 ve Çayırgah’da 1 olmak üzere, yeni su kuyularının da şebekeye dahil edilmesiyle büyük ölçüde rahatlama sağlanacaktır. Reyhanlı’mızda yaşanan su sorununa ilişkin gerekli tüm çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Elbette su, en büyük gereksinimimiz. Fakat bu sorunda en büyük etken, ilçe nüfusunu aşan Suriyeli misafirlerimiz ve Reyhanlı Barajı’nın henüz bitirilmemesi. 2,5 katına ulaşan ilçe nüfusunun su ihtiyacının artması ve çiftçilerimizin baraj yerine yer altından su temin etmesi, yer altı su rezervini düşürüyor ve kuyuların kurumasına neden oluyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU, üzerine düşen tüm görevleri eksiksiz yerine getirme çabasındadır. İktidar kanadının da bu sorunu siyasi malzeme yapmak yerine, sorunun çözümünde nasıl yardımcı olabiliriz çabasında olmalarını bekliyoruz.”

Bu arada, sosyal medyada, hafta içinde Reyhanlı HATSU’ya yönelik eylemin de belli çevrelerce organize edildiğine yönelik iddialar da dikkati çekiyor.

Sosyal medyada şu sorular dikkati çekmekte:

AKP, Reyhanlı’yı 20 yıldır yönetiyor. Mülteci misafirlerle beraber, plansız bir şekilde, 90 bin olan nüfusu kısa sürede 200 bine getirilen ilçede;

-İçme suyu şebekesini yenileyen kim?

-Atık su arıtma tesisini yapan kim?

-Yeni atık su altyapısı kazandıran kim?

-Yollarını iyileştirmeye başlayan kim?

Bütün bunları Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş yaparken, gövdesi dışında bitmeyen Reyhanlı Barajı’nın açılışını yapan, ama ne tarımsal ne de içme suyu olarak bu barajdan su veremeyen, bu tablonun yaratıcısı olan taraf, AKP değil mi?

-Haber/Cemil Yıldız-