Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

HATSU Yönetimi…

Meclis çoğunluğuna bazı gerçekleri

Meclis çoğunluğuna bazı gerçekleri anlattı.

Ama, inadım inat ya!

Hatay Büyükşehir Belediyle Meclisi’nin Çarşamba günkü oturumunda, AKP’li ve MHP’li Belediye Başkanlarının önergesi ile gündeme gelen, içme suyuna % 20 indirim teklifinin ardından gözler, HATSU’nun, yüzde 20 indirim nedeniyle yaşayacağı bütçe açığının nasıl kapatılacağına çevrildi.
HATSU Genel Müdürü İkbal Polat, Meclis’te, oylama öncesi üyelere hitaben sunumunda, metreküpünü ortalama 4.45 TL’den sattıkları suyun, Türkiye’deki 31 Büyükşehir Belediyesi içinde, 27 belediyeden daha ucuza sunulduğu bilgisini verdi.
Ocak 2017’den beri SU’ya zam yapılmadığı bilgisini de veren HATSU Genel Müdürü İkbal Polat, buna karşılık asgari ücrette son 4 yılda % 101 artış olduğunu, bunun da direk HATSU işçe personeli maaşlarına yansıdığını dile getirdi. Polat, 2017’den bu yana 4 yılda elektrik fiyatlarında % 156 artış yaşandığının da altını çizerek, kurumun, suyu, enerji ile abonelere ulaştırabildiği için elektrik faturasının çok yüklü geldiğini, bu süreçte yine hizmette malzemelere zam geldiğini, zira HATSU hizmetlerinde kullanılan malzemelerin de Dolar ve Euro gibi döviz cinsinden alınabildiğini, dövizdeki artışın da Dolar’da 4 yıl içinde % 140, Euro’da % 179 olduğunu söyledi. HATSU Genel Müdürü İkbal Polat, akaryakıta da aynı dönemde % 51 zam yapıldığını, yine hizmetlerde kullandıkları demir ve çimentoya zammın % 304 ile % 234 olarak gerçekleştiğini, tüm bunların da kuruma yük olarak bindiğini, SU’ya ise bu şartlar altında 4 yıldır zam yapılmadığını hatırlattı.
HATSU Genel Müdürü İkbal Polat, kurumun, 769 milyon liralık borç stoku varken, aylık gelirlerin harcamaları karşılaşmazken, yine yapılandırma ile her ay 7 milyon 700 bin liralık borç ödeme mecburiyeti devam etmekteyken, SU’ya hiç zam yapmadığını bir kez daha hatırlattı.
TEDAŞ’a yönelik 195 milyon liralık borcun yapılandırıldığını, her ay 2 milyon 592 bin liralık ödeme yapma zorunluğu bulunduğuna dikkati çeken Polat, aksi takdirde 130 milyon liralık borcun, faizleriyle gündeme gelebileceği gerçeğine rağmen, içme SU’yunda indirime gidilmesinin, kurum hizmetlerini olumsuz yönde etkileyeceğinin altını çizdi.
HATSU’nun, son 8 aydan bu yana su borcu nedeniyle hiçbir abonenin suyunu kesmediğini, gecikme faizi ve icra uygulamadığını, yaşanan hizmet götürmedeki bu denli yüksek harcamalara rağmen 4 yılda SU’ya sadece % 20 zam yapabilen kurumun bu zammının geri alınmasının da hizmetleri çok olumsuz etkileyeceğini aktaran Polat, Meclis’ten, teklifin geri çekilmesini ya da reddedilmesini istedi.
HATSU Genel Müdürü İkbal Polat’ın tüm bu anlattıklarına rağmen, önergeye ‘EVET’ demekte kararlı olan AKP’li ve MHP’li üyeler, “inadım inat” dercesine, SU’da % 20 indirime gitti ve HATSU’nun programlı hizmetlerine de oluşacak ödeneksizlikler nedeniyle sekte vurulmuş oldu. -Cemil Yıldız-