Hayaldi, gerçek oldu!

Hayaldi, gerçek oldu!

Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu, Hatay’ın ilçelerindeki eğitim kurumlarında 4 günden beri konserler veriyor.

İzmir Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu, hayalini kurduğu ‘Anadolu köylerinde konserler’ idealini Hatay noktasında yerine getirdi. 23-28 Aralık 2018 tarihleri arasında Hatay’ın Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerindeki ilkokul, ortaokul ve liselerde toplam 6 okulda eğitim konserleri ve 2 ayrı halka açık konserler gerçekleştirme hedefiyle ilimizde 4 gündür eğitim yuvalarını gezen ve konserler veren topluluğun son sınavı bugün.
Çalışma ve programla ilgili şu bilgi verildi:
“Binlerce Hataylı çocuğumuz ve gencimiz, tarihimizde ilk kez İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçılarıyla, çok sesli müzikler ve keman, viyola, viyolonselle tanışıyor, tanışacaklar. Hepimiz, büyük bir heyecanla, güneş gözlü çocuklarımıza kavuştuğumuz için mutluyuz.
Aylardır süren hazırlıklar, telefon görüşmeleri, yazışmalar sonucunda tüm hazırlıklar tamamlandı. İzmir Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu sanatçılarından Gündüz Öğüt, Sonat Onur Yaşlıçam, Hande Taban ve Başak Yalçın’la gerçekleştirilen, gerçekleştirilmeye devam edilen 8 Konserlik Eğitim Konserleri turnemizle, güzel ülkemizin ziyaret ettiğimiz 13. şehri Hatay oldu.
Daha önce Ağrı, Ardahan, Muş, Gaziantep, Adana, Çorum, Muğla, Denizli, Aydın, Manisa, Balıkesir ve Afyon illerimizdeki pek çok okulda eğitim konserleri gerçekleştirmiştik. Hatay Eğitim Konserleri Turnesi’nin gerçekleşmesinde katkıları olan tüm kişi ve kurumlara ve sanatçı dostlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”
Eğitim Konseri yapılan Okullar:
Güzelburç İlkokulu / Antakya
Yüksel Acun Anadolu Lisesi / Samandağ
Hatay Sınav Koleji Ortaokulu / Defne
Madenboyu İlkokulu / Antakya
Hatay Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi / Antakya
Hatay Bilim Sanat Merkezi / Antakya
1. Halk Konseri, Öğrenci Velilerine… 2. Halk Konseri, Hatay’da bulunan 212 okulda görev yapan tüm Öğretmenlere… Konserler öncesinde yapılan kısa açıklamada, “Hatay konserlerimiz için pek çok yeni parçalar hazırladık, provalarımızı tamamladık. Birbirinden güzel düzenlemeleri yapan Anıl Altınsoy’a teşekkür ederiz” denildi.-Cemil Yıldız-