Hayat Çevre İle Birlikte Yaşanıyor

Hayat Çevre İle Birlikte Yaşanıyor

Başkan Savaş, bir yılda yeşil alanları iki katına çıkardıklarını söyledi

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, bir radyo programında yaptığı konuşmada Hatay’daki yeşil alanların artırılması için özenle çalıştıklarını söyledi. Teknoloji geliştikçe bazı konuları pas geçip çevremizi unuttuğumuzu söyleyen Başkan Savaş, “Çevremizdeki canlıların sağlığını unutuyoruz. Hayat çevre ile birlikte yaşanıyor. Çevremize en az kendimize dikkat ettiğimiz kadar dikkat etmeliyiz. Bu nedenle 1 yılda yeşil alanlarımızı 2 katına çıkardık ve tarıma destek veriyoruz. Bu nedenle bize ülke çapında büyük bir ödül verildi. Şanslı bir coğrafyadayız. EXPO alanımızda da çiçeklerimiz ağaçlarımız gün geçtikçe büyüyor ve yeşil alanımız büyüyor. Hatay’da gelecek nesillere rant değil yeşil alanlar bırakacağız” dedi.

Organomineral gübre üretiyoruz …

Hatay’da tarımsal faaliyetlere ve kırsal kalkınmaya büyük önem verdiklerinin de altını çizen Savaş, “12 yıllık süre içerisinde köyden kente göç arttı. İnsanlar küçük arazilerini dahi ekemez hale geldi. Tarımda girdi maliyetleri yükseldi. Bu nedenle insanlar arazilerini satıyor. Bu insanlar şehirlere iş bulma umuduyla gidiyor. Bu durum da şehirdeki işsizliği de arttırıyor. Şu anda Hatay’da 75 binin üzerinde insanımızda geçim sıkıntısı var. Üreticilerimize tohum ve fide desteği veriyoruz. Topraklarımızın çoraklaşmasını ve sertleşmesini önlemek için organomineral gübre üretiyoruz. Gübremiz hem Hatay’da hem de çevre illerde büyük ilgi gördü. Bu gübre toprağımızı gençleştiriyor, yumuşatıyor ve verimliliğini yükseltiyor” dedi.

Tatlı patates hamlesi …

Hatay’ın ürünlerinin katma değerini artırmak için de çalıştıklarını söyleyen Lütfü Savaş, “21 ton ürün kurutabileceğimiz bir kurutma makinesi kurduk. Kurutulmuş sebze ve meyve ihraç etme potansiyeline sahibiz. Kooperatiflere de destek veriyoruz. Sözleşmeli tarım faaliyetlerimizde 15 bin aileye ulaştık. Bu yılın sonuna kadar 35 bin aileye ulaşmayı hedefliyoruz. Kırsaldaki küçük arsaya sahip insanların dahi kırsalda kalmasını sağlayacağız. İnşallah bunlar ilçe belediyelerimize de örnek projeler olacak” açıklamalarında bulundu.
Lütfü Savaş, tatlı patates üretimini teşvik ederek üreticilerin dönüm başına 60 bin Türk lirası kazanmalarını sağladıklarını söyledi. Kırsal kalkınma projelerinin 4 yıllık bir hazırlık sürecinden sonra hayata geçirildiğini ifade eden Başkan Savaş, projelerin hazırlık aşamasında, toprak çeşidinden rüzgarın hızına kadar birçok faktörü göz önünde bulundurduklarını belirtti. -Mehmet ÖZGÜN-