Hayat devam ediyor…

Hayat devam ediyor…

Peki Ya Tedbirler!

Belediyelerin çöp toplayan personeli, koronavirüs tedbirleri ışığında tüm ekipmana sahip mi? Peki, çöp kamyonlarında, aynı araç içinde yan yana oturanlar! Bu konudaki tedbirimiz yeterli mi?

Koronavirüs (Covid-19) salgınında alınması gereken tedbirler konusunda konuşan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Soydal Ataseven’in çağrısı belediyelere olurken, “Belediyeler, çöpleri sık toplamalı ve konteynerleri dezenfekte etmeli” tespitinde bulundu. Ataseven’in dikkati çeken tespiti ise virüsün nasıl yayılabileceği üzerine oldu. “İnsanlar; evde mendilini, peçetesini, maskesini, eldivenini çöpe atıyor. Çöp poşetlerin ağzı mutlaka sıkıca kapatılmalıdır. Aksi halde virüs, bulaştığı peçeteden dahi ortama saçılabilir” diyen Prof. Dr. Veysel Soydal Ataseven, yerel idarelerin çöpleri toplayan birimlerinde çalışan personelin karşı karşıya kalabileceği riske de bir anlamda işaret etti.
Bu konuda eleştirilerini paylaşan vatandaşlar ise, maske ya da eldiven uygulamasının kurumlar tarafından denetlenmesi ve bahse konu ekipmanların da, çalışanın inisiyatifine bırakılmadan, kurumsal tedarikle çözümlenmesi gerektiğine işaret ettiler. -Tamer Yazar-